Gündem, Manşet

Bakan Kılıç: Kredi ve burs imkanı yüzde 789 arttı

Z

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, üniversite gençliğinin öğrenim hayatını huzurlu, sağlıklı ve başarılı geçirmeleri için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. Öğrencilere sağladıkları kredi ve burs olanaklarının 2002’den bu yana yüzde 789 oranında arttığını, yurtların kapasitesinin ise son üç yılda iki katına çıkarıldığını söyleyen Bakan Kılıç, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kapasitesinin 686 yurtta 553 bin 177 olduğuna dikkat çekti.

Doluluk oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu ifade eden Kılıç, kapasiteyi artırmak için titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Önümüzdeki yıl bitecek olan yurtlarla birlikte 2017 yılının yaz aylarında kapasitenin 650 binin üzerine taşımak için çalışmaların sürdüğüne işaret eden Bakan Kılıç,

şu anda ücretsiz barınma imkanlarından Kredi ve Yurtlar Kurumunda 4 bin 446 öğrencinin yararlandığını ifade etti.

Öğrencilere aylık 285 lira beslenme yardımı yaptıklarına vurgu yapan Kılıç, bu rakamın günlük 9,5 liraya geldiğini bildirdi.

Bazı milletvekillerinin çeşitli eleştiriler yönelttiğini hatırlatan Kılıç, “Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda öğrencilerin üst üste yattığı, istif edildiği” yönündeki bir suçlamanın gerçek olmadığını savundu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda barınma taleplerinin karşılanma oranının yüzde 14 olmadığının da altını çizen Kılıç, Kredi ve Yurtlar Kurumuna bu yıl başvuru yapan öğrencilerin yüzde 78’inin yerleştiğini ifade ederek, “Geldiğimiz nokta iyi bir nokta ama daha iyisini kazanmak, çalışmak zorundayız. Bunu da hep beraber inşallah yapacağız” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir