Manşet, Öğretmen

Danıştay, Fen Liselerine Sınavsız Öğretmen Atamasını İptal Etti

☞ Uygulamamızı indirerek; Öğretmenler için haber, sınav görevi ve özlük hakkınızla ilgili gelişmeleri anlık olarak takip edinGooglePlay

Eğitim İş sendikasının açtığı davada iptal karar veren Danıştay, Fen Liselerine ve Sosyal Bilimler Liselerine sınavsız ve sadece hizmet puanına göre öğretmen ataması hükmünü iptal etti. Eğitim İş sendikasından yapılan açıklamada şunlar yer aldı:

Yürütmesi durdurulan bu yönetmelik hükmünde Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler liselerine yapılacak öğretmen atamalarının yalnızca hizmet puanına göre yapılacağı öngörülmekteydi. Ancak yönetmeliğin eski halinde ise bu liselere yapılacak öğretmen atamalarında sınav şartı söz konuydu. Danıştay ise kararında sınav şartının kaldırılarak yalnızca hizmet puanına göre atama yapılmasında objektif, bilimsel ve hukuken kabul edilebilir bir neden ortaya konulmadığı gerekçesiyle söze konu hükmün de yürütmesini durdurmuştur. Yani bu okullara yapılacak öğretmen atamalarında seçme sınavı olması gerekliliği vurgulanmıştır.

Sonuç olarak söz konusu karar, Milli Eğitim Sisteminin temelinin Atatürk ilke ve İnkılapları olduğunu bir kez daha hatırlatması ve sistemin kariyer ve liyakat ilkeleri temelinde yürütülmesi gerekliliğini vurgulaması bakımından sevindiricidir. Bakanlığın tüm uygulamalarında mahkeme kararlarında ifade edilen bu hususları dikkate almasını bekliyoruz. 

MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili karar için tıklayınız

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

Danıştay, Fen Liselerine Sınavsız Öğretmen Atamasını İptal Etti” İçin 2 Sıkça Sorulan Sorular

  1. astrosems dedi ki:

    Sınavsız atanan öğretmenlerin durumu ne olacak

    1. mehmet dedi ki:

      2016 ekim ayında bazı fen liseleri proje okulu yaplıp sınavsız öğretmen ataması yapıldı onların durumu ne olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir