Diğer, Manşet

Yarıyıl Tatili Yaklaştı, ‘Aralık Sendromu’na Dikkat!

lazy

Eğitim öğretim yılı 19 Eylül 2016’da başladı, 20 Ocak 2017’de sona erecek. İlk, orta ve lisede eğitim gören tüm öğrenciler, 23 Ocak-3 Şubat 2017 tarihleri arasında yarıyıl tatiline çıkacak. Uzmanlarsa hem kısalan günler hem de sınavlar nedeni ile öğrencilerin bu dönemde zorlandığını belirterek önerilerde bulunuyor.

Uzmanlar, 21 Aralık tarihine kadar günlerin kısalması nedeniyle öğrencilerin gün ağarmadan evden çıktıklarını, bunun da uyku bozukluklarına, yorgunluğa ve düşük motivasyona neden olduğunu belirtiyor. Bu dönemde öğrenciler 8 ila 9 saat uyumaya özen göstermesi gerekiyor.

Aralık alındaki sınavlar, dönemin son sınavları. Bu nedenle günde en az iki saat ders çalışılması tavsiye ediliyor.

Zihin sağlığı ve motivasyon için spor yapmaya özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, en azından açık havada 20 dakikalık bir yürüyüş yapılmasını tavsiye ediyor.

Öğrenciler günlerin kısalması ve güneşin daha geç doğması nedeniyle yataktan çıkmakta zorlanabiliyor. Bu da çoğu zaman kahvaltının atlanmasına neden oluyor. Uzmanlar, kahvaltı için mutlaka zaman ayrılması gerektiğini vurguluyor.

Velilere de önerilerde bulunan uzmanlar, sınav dönemlerde çocukların üzerinde baskı kurulmaması, yanında yer alınarak performansını geliştirme yönünde yapıcı tavsiyelerde bulunulması gerektiğini belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir