Gündem, Sınavlar

Şehit ve Gazi Yakınlarına Öğrenim Ücreti Yok

9k=

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) uyarınca kapatılmasına karar verilen vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinin, merkezi yerleştirme sonucunda diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırması durumunda ne kadar öğrenim ücreti ödeyeceğini açıkladı.

ÖSYM’nin yerleştirdiği öğrenciler, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı 2016 yılı Ağustos ayındaki TÜFE artış oranı ile birlikte hesaplanan ücreti ödeyecek. Bu durumda öğrenciler için daha önceki ödedikleri öğrenim ücretlerine yüzde 8,05 oranındaki artış ilave edilecek. Ancak bunun için öğrencilerin, 2015-2016 eğitim-öğretim yılına ait yaptıkları ödemeleri kanıtlamaları gerekiyor. Kanıt için banka dekontu, makbuz ya da hesap ekstresi gibi belgeleri sunmaları gerekiyor.

Yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan kapatılmasına karar verilen üniversitenin erken ödeme indiriminden yararlanarak öğrenim ücretlerini peşin olarak ödeyen öğrencilerse ödemelerini kanıtladıklarında herhangi bir ücret ödemeyecek.

Öğrencilerin, ekim, kasım ve aralık aylarının taksit tutarlarını da en geç 20 Aralık’a kadar ödemeleri, kalan 6 taksiti ise ocak ile haziran ayı arasında her ayın 20’sine kadar ödemeleri gerektiği belirtildi. Sonraki yıllarda ise ödemeler 9 eşit taksitte yapılabilecek. Bu öğrencilerin yemek, burs ve yurt gibi ilave desteklerden yararlanamayacağı belirtildi. Şehit ve gazi yakını ile engelli öğrenciler ise belge sunmak şartıyla ücret ödemeyecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir