Burslar, Gündem, Manşet

YÖK’ten Maaş Gibi Burs

Z

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ilk kez başlatılan “100/2000 YÖK doktora bursları” ile ilgili açıklama yaptı.

Türkiye’de ilk kez hayata geçirecek olan projenin bazı ülkelerde araştırmacı insan kaynağının geliştirilmesi ile ilgili programların başlatıldığını söyledi.

Türkiye’de nitelikli bilginin üretilmesi ve doktora yapmış insan kaynağına olan ihtiyacı karşılamak için devlet üniversitelerinde doktora yapan öğrencilerin desteklenmesi amacı ile “100/2000 YÖK doktora burs projesi” olarak nitelenen program hazırlandığını, bu program kapsamında da 100 farklı alanda doktora yapan 2 bin kişiye doktora bursu verileceğini söyledi.

Bu insanların istihdamının yalnızca akademiye yönelik olmadığını, kamunun ve özel sektörün gelişimi ile ilgili olacağını ifade eden Prof. Dr. Saraç, YÖK doktora burs projesinin, 2017’in başlarında hayata geçirileceğini, öğrencilerin bahar döneminden itibaren eğitim almalarının sağlanacağını vurguladı. YÖK Başkanı, öğrencilere 4 yıl boyunca yılda 12 ay burs verileceğini ve verilecek burs miktarının da ayda bin 550 lira olarak belirlendiğini ifade etti.

Saraç, burs miktarında enflasyona göre iyileştirme yapılacağını da vurguladı.

“YÖK doktora bursu”na, TC vatandaşı olup herhangi bir işte çalışmayan ve doktora yapmaya hak kazanan öğrenciler başvurabilecek. Doktora eğitimine devam edenler de tez aşamasına geçmemiş olması gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir