Gündem, Manşet

YÖK, Meslek Liseliler İçin ‘Ek Puan’ı Açıkladı

2Q==

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), sınavsız geçişin kaldırıldığı meslek lisesi mezunları ile ilgili yeni bir karar aldı. Alınan kararla birlikte meslek lisesi mezunlarının üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde, merkezi sınavlardan aldıkları puanlara eklenecek “ek puan” katsayını 0.06 olarak belirlendi.

YÖK tarafından yapılan açıklamada, 9 Aralık 2016 tarihli, 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan meslek lisesi mezunlarının, yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı, Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bu arada, YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınavsız geçişin kaldırılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Uzun yıllardır, meslek liselerinden sınavsız geçişin, niteliği öldürdüğüne dair eleştiriler vardı ve bunlar uzmanlara raporlandırılıyordu. Son olarak yakın bir dönemde Üniversitelerarası Kurul tarafından da sınavsız geçişin kaldırılmasına yönelik YÖK’e bir rapor sunuldu. Bu, aslında meslek yüksekokullarına yönelik bütünüyle iyileştirme çabasının bir parçası””diye konuşmuştu.

Related Posts

YÖK, Meslek Liseliler İçin ‘Ek Puan’ı Açıkladı” İçin 2 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Ceren dedi ki:

    Sağlık meslek lisesinden 4 yıllık lisans bölümlerine geçişte ek puan olacak mı

    1. poyraz dedi ki:

      Bnde bunu hala çok merak ediyorum şimdi biz önlisansa gidersekmi ek puan alacaz yoksa hemşireliğede gitsek gelirmi acaba bunu nasıl öğrenecez sence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir