Manşet, Öğretmen

Devamsız Öğrencilerin E-Okul Not İşlemleri

2Q==

Sürekli devamsız öğrenciler ile sınavlara girmeyen öğrencilerin e-okul sistemine not karşılığı olarak ne girileceği konusu öğretmenler ve idareciler tarafından farklı uygulanan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer bir öğrenci okul başladığından beri okula gelmemişse bu öğrenci sürekli devamsız olarak adlandırılır. Bu öğrencinin sınavlarının karşılığına “G” yani girmedi yazmanın önemi yoktur. Çünkü hiç bir öğretmen not girişi yapmazsa e-okul sistemi öğrenciyi başarısız olarak adlandıracak ve karnesini çıkarmayacaktır. Ancak okula devam etmiş ve sadece bir sınava bile girmiş olan öğrencinin girmediği sınavların hepsine “G” yazılmak zorundadır. Çünkü sınav notu bölümü boş bırakıldığında e-okul sistemi bu bölümü atlayarak sadece not girişi yapılan dersin/derslerinin ortalamasını alacaktır. Örneğin; sadece bir sınava girmiş ve 70 alan öğrencinin diğer not karşılıkları sınava girmediği halde boş bırakıldığında sistem sadece not girişi yapılan dersi aldığından ilgili öğrencinin dönem sonu ortalaması 70 olacaktır. İşin ilginç tarafı ise eğer öğrencinin devamsızlığı olmasa e-okul sistemi öğrenciye 70 ortalamayı tutturduğu ve zayıfı olmadığı için(Çünkü g yazılmamış, boş bırakılmış not girişi) teşekkür belgesi de verecektir. Bu nedenle tek ders sınavına bile girmişse o öğrencinin tüm sene boyunca girmediği sınav ve performans notlarına “G” yazılmak zorunluluğu vardır. Ancak öğrenci sürekli devamsız ve hiçbir sınava girmemişse o öğrencinin notları boş bırakılmalıdır. Nitekim bu durumu anlatan bir yazı MEB tarafından da yayımlanmıştır. kamudansesmebdevamsızlık

Öğretmenlerden bu konuda gelen soruların başında ilk dönem okula devam etmiş ve ikinci dönem okula hiç gelmemiş öğrencilerin notlarının nasıl girileceği gelmektedir. Bazı okullarda ikinci dönem okula gelmemiş öğrencilerin notlarının boş bırakılması istenmiş öğretmenlerden. Bu uygulama kesinlikle yanlıştır. İlk dönem okula gelmiş ve örneğin 60 ortalamaya sahip bir öğrencinin ikinci dönem okulu bırakması neticesinde ikinci dönem derslerine “G” yazılmaz ve boş bırakılırsa e-okul sistemi öğrencinin yıl sonu puan ortalamasını 60 olarak hesaplayacaktır. Bu nedenle sonradan okulu bırakmış öğrencilerin ders notları bölümüne “G” yazmayıp boş bırakmak çok büyük bir hata olacaktır.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

Devamsız Öğrencilerin E-Okul Not İşlemleri” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. İSMAİL BİLİR dedi ki:

    İLK DÖNEM OKULA GELMEMİŞ BOŞ GEÇİLİRSE İKİNCİ DÖNEM OKULA GELİP NOT ALIRSA DURUM NE OLACAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir