Formasyon

Dicle Üniversitesi Formasyon İlanı

PEDAGOJİK FORMASYON DUYURUSU

(1500 kişilik ek kontenjan içindir)

25.11.2015 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu Toplantısı Kararı gereği, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle son sınıfta bulunup mezuniyet aşamasında olan öğrenciler ile mezunlar için başlatılacak Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı dahilinde Üniversitemizce belirlenen 1500 kişilik Ek kontenjan için ekteki alanlar için Ön Kayıt yapılacaktır.

Ön kayıt Başvuruları 10 Aralık 2015 saat 08:30’da başlayıp, 11 Aralık 2015 tarih ve saat 17:00’de sona erecektir. Ön Kayıtlar Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesinde yapılacaktır.

250 Kişilik Kontenjana ön kayıt için başvuruda bulunan adayların 1500 kişilik ek kontenjana yeniden ön kayıt başvurusu yapmaları gerekmemektedir. Bilgilerini güncellemek isteyenler başvurularını ikinci kez başvuru diye belirterek yenileyebilirler.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ ZİYA GÖKALP EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON ÖN KAYIT BAŞVURU ŞARTLARI

1500 KİŞİLİK EK KONTENJAN İÇİNDİR

 • Başvurular 10 Aralık 2015 saat 08:30’da başlayıp, 11Aralık2015 tarih ve saat17:00’de sona erecektir.Ön Kayıtlar Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesinde yapılacaktır.
 • 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında Üniversitemizin ekteki tabloda bulunan bölümlerininson sınıfındaokuyanve mezun durumuna gelmiş öğrenciler ile Üniversitemiz ve diğer üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanlar başvurabilecektir.
 • Üniversitemiz dışında diğer Üniversitelerde okuyan son sınıf öğrencileri kayıt başvurusunda bulunamazlar.
 • İlahiyat Programının Kontenjanından başvuracak İLİTAM öğrencilerinin 1 ve 2. Sınıf ile diğer tüm dönemlerin notlarınıda transkriptlerine işletmiş ve Genel Not ortalamasına yansıtmış olmaları gerekmektedir. Başka türlü işleme alınmayacaktır.
 • Sınıf öğrencilerinin Ön Kayıt için getirecekleri yeni tarihli transkriptlerinde Ağırlıklı Genel Not Ortalaması işleme alınacaktır.
 • Üniversitemize verilen 1500 kişilik kontenjanın en az %25’i daha önce mezun olmuş öğrencilere ayrılacaktır.
 • Ön kayıt Müracaatları alındıktan sonra başvurular YÖK’ün Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına ilişkin belirlediği usul ve esaslar ile Dicle Üniversitesi Senatosunun belirlediği kriter ve kontenjanlar dahilinde yerleştirmeler yapılacaktır.
 • Adayların Ön kayıt için vermiş oldukları bilgiler doğrultusunda değerlendirmeler yapılacağından, kesin kayıt hakkı kazandıkları takdirde beyanda bulundukları tarihteki bilgilerini ibraz etmek zorundadırlar.
 • Sıralamalar, 100’lük sistemdeki notlara göre yapılacağından, ön kayıt başvurusunda bulunurken, 100’lük sistem üzerinden mezuniyet notunu belgelemek zorundadır.Koordinatörlüğümüzce not dönüşümü kesinlikle yapılmayacaktır. Adaylar not dönüşümünü mezun oldukları Üniversiteden/Fakülteden yaptıracaklardır.
 • Kesin kayıt hakkı kazanıp kayıtları yapılan adayların; yatırmış oldukları kayıt ücreti iade edilmeyecektir.
 • Kesin kayıt hakkı kazanan adayların ders muafiyetleri, eğitim-öğretimin başlayacağı ilk hafta içinde yapılıp, kesinlikle daha sonra yapılmayacaktır.
 • Muafiyetler için;Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Okullarda, Özel Kurumlarda ve Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmış/yapanların1 yıl çalışmış olmaları ve Milli Eğitim Müdürlükleri ile Müftülüklerdenalınacak onaylı belge ile belgelemek.
PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMLARINA BAŞVURU

KONTENJANLARI TABLOSU

SIRA NO ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANLARINA BAŞVURABİLECEK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI
1 Arapça Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü
2 Beden Eğitimi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
3 Biyoloji Biyoloji Bölümü
4 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi – İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri İlâhiyat Fakültesi
5 Felsefe  

Edebiyat Fakültesi Felsefe- Sosyoloji Bölümleri

Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler)

Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler)

6 Fizik Fizik Bölümü
8 Kimya Kimya Bölümü
9 Matematik Matematik Bölümü
10 Müzik Devlet Konservatuarı
11 Sağlık 1.      Hemşirelik Bölümü –

2.      Sağlık Yönetimi

12 Tarih Tarih Bölümü
13 Türk Dili ve Edebiyatı  Edebiyat Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü- Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümleri
14 Psikoloji Psikoloji Bölümü
15 Muhasebe ve Finansman Muhasebe, Finansman,  İktisat, İşletme ve Maliye Bölümleri

Üniversitenin duyurusuna ulaşmak için tıklayınız

250 kişilik kesin kayıt hakkı kazananların listesi için tıklayınız

Anlık paylaşımlar, soru-cevaplar, başvuru durumları Facebook sayfasından sürekli güncellenmektedir. Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız Facebook-icon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir