Gündem, Manşet, Öğretmen

Eğitim Alanını Düzenleyen Tasarı TBMM’de

2Q==

Eğitim alanını düzenleyen tasarı TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Görüşmede, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın ikinci bölümünde yer alan 28 ila 50’inci maddeleri kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre öğretim üyesi bakan ve milletvekillerinin, istifa ettikleri üniversiteye kadro şartı olmadan, uygun kadronun bulunması durumunda da başka bir yükseköğretim kurumuna atanması söz konusu olabilecek.

Tasarı ile YÖK Başkanı, üst kuruluşlar ile bağımsız vakıf meslek yüksekokulu müdürlerinin disiplin amiri olabilmesini önü açıldı. Yasa tasarısıyla Yükseköğretim Kanunu dahilinde hizmet veren görevliler, yetkililerin bilgi ve belge isteklerini mazeretsiz bir şekilde zamanında yerine getirmediği, emrindeki elemanların yetiştirilmesinde itinalı olunmadığı belirlendiği taktirde uyarı cezası ile karşı karşıya kalabilecek.

Yasa tasarısında kademe ilerlemesinin durdurulması ya da fazla ücretten kesme cezasının da şartları da belirlendi.

Buna göre; resmi bir belgenin bozulması, ortadan kaldırılması, gizlenmesi ya da sahteciliğin yapılması, sahte olan bir belgenin bilerek kullanılması ve kullandırılması, boykot ve işgal eylemlerinde yer alınması, medya organları ya da sosyal medya ve diğer bilişim sistemleri kullanarak amir, iş arkadaşları, personel ya da öğrenciler hakkında yalan beyan veya iftirada bulunulması, rızaları haricinde özel hayatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunulması, görev sırasında ayrımcılık yapılması, cezaya neden olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir