Gündem, Manşet

İlber Ortaylı’dan PISA Yorumu

lazy

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı’nın (OECD) üç yılda bir açıkladığı PISA 2015’te Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin matematik, fen ve okuma alanlarındaki düşüşle ilgili tartışmalar devam ederken, Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan konu ile ilgili yorum geldi.

MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından organize edilen, Maslak Uniq Hall ve MEF Üniversitesi Maslak Kampusu’nda başlayan “Eğitimde Değişim Konferansları EDK16″da konuşan Prof. Dr. Ortaylı, gençlerin en büyük sorununun son OECD testlerinin gösterdiğini söyledi.

Ezbersiz eğitimin olmayacağını ifade eden Prof. Dr. Ortaylı, gramer ezberlemeden lisanın konuşulamayacağını söyledi. Allah’ın insana hafıza verdiğini ve bunun “balıklara göre en büyük özellik” olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ortaylı, gençlerin ezberleyerek dil kurmayı, ezber üzerinde bilim yapmayı istediklerini, gençlere Türkçe yazma ve konuşmanın öğretilemediğini vurguladı.

Bunun çok büyük sorun olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ortaylı, Türkiye’nin Türkçe konuşmayı bilmeyenlerin ülkesi olduğunu söyleyerek, “Beynini kullanmadan Google’a müracaat eden bir toplumun geleceği parlak değil” dedi.

Köylerdeki okulların kapatıldığına işaret eden Prof. Dr. Ortaylı, “Köy ölüm ilanı almadıkça oradaki okulu kapatmak tam bir geri zekâlılık” dedi. Ortaylı, “Hangi aptal bunu çıkardı tespit etsem hakikaten bir geri zekâlı portresi çıkaracağım” ifadelerini kullandı.

Related Posts

İlber Ortaylı’dan PISA Yorumu” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Yilmaz dedi ki:

    5. Sınıflara ingilizce eğitimi verilecekse bunun yanında temel matematik Türkçe ve fen eğitimi de verilmeli. Bir çocuk o yaşta kompozisyon yazabilmeli. 5
    Sınıfta kesinlikle yazılı sınav yapılmamalı. Bırakın şu çocukları sadece 1 yıl istediğimiz gibi eğitim. Bunun faydası kesinlikle olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir