Ekonomi, Manşet

MEB’deki ‘Çıraklık’ Düzenlemesi Esnafa Yaradı

2Q==

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nın, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşması ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Düzenleme ile birlikte çıraklık eğitiminin zorunlu ortaöğretim kapsamında değerlendirilmesinin çırak bulmakta zorluk yaşayan esnaf ve sanatkarı rahatlatacağını ifade eden Palandöken, esnaf ve sanatkarın uzun bir süredir çırak bulamadığını belitti.

Yeni düzenlemenin, ortaöğretim, ilköğretimdeki 4 yıllık zorunlu örgün ya da yaygın öğrenim veren mesleki ve teknik öğretim kurumları ile genel öğretim kurumlarının tamamını kapsayacağının altını çizen Palandöken, bu okul ve kurumlardan mezun olanlarda, bitirdikleri programın özelliğine göre diploma verileceğini hatırlattı.

Mesleki eğitim merkezinde eğitim gören öğrencilerin diploma salibi olabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen fark derslerini tamamlamaları gerektiğinin altını çizen TESK Başkanı Palandöken, bu düzenlemeyi uzun bir süredir istediklerini söyledi.

Palandöken, yasa ile aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine ücretlerinin de işletmeler tarafından ödeneceğini sözlerine ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir