Memurlar

Memurlar Başka Ne İş Yapabilirler ?

Memur olmak Ülkemizde bazı şartlar ve yasalardan ötürü zorlu kaynaklarla çalışmak zorunda kalmayı da gerektirebilir. Ancak her Memur konumu için bu geçerli değildir. Bazı Memurlar, ek iş yapmayı düşünebilir. Ama Memur statüsünde bulunan bir kimse, her işi yapamaz. Devlet tarafından memurlar üzerinde verilen haklarda, kurum dışı yapılacak faaliyetler üzerinde ciddi yasaklar olur.

Peki Memurlar Ne İşi Yapabilir ? 

Öncelikle, bir memur Kurum dışında çalışmak isterse, kesinlikle devlet bünyesine bağlı olan, ya da yasalarda cezası olmayan bazı resmi kurumlarda görev alabilirler. Yapılacak bazı işleri sizler için verelim;

– Bağlı oldukları kurumlara yönelik olarak, Temsilen görev alma hakları Memurların vardır . Bu tarz Temsili işler yapmak Memurlara verilen haklardandır.

– Bağlı bulundukları kurumlardan izin alma kaydıyla, Sosyal ve İnsani işlerde, gönüllü olarak çalışma yapmaları da yasaldır.

-Bazı yardım sandıklarında, yine izin almak kaydıyla, Denetim ve Yönetimci olarak iş alma görevlerinde bulunmaları da mümkün.

– Her hangi bir Anonim şirket ortağı olabilirler. Ancak bunu çok iyi anlamak lazım. Sadece ortak olunabilir. Ortaklık dışında kalan, Yönetimde idari söze sahip olma, aktif olarak Hisse yönetme, Resmi olarak toplantılara katılarak imza atmaları gibi durumlar kesinlikle mümkün değildir.

Memurlar İş Dışında bu tarz işlerde her zaman çalışabilir. Çünkü bu tarz işler Memurlar için yasal olan işlerin bazılarıdır. Daha detaylı iş bilgileri için, bağlı olduğunuz kurumların Yönetim Dairesiyle görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir