Diğer, Manşet

‘Öğrenciler AB’yi Öğreniyor’

Z

“Öğrenciler AB’yi Öğreniyor” projesinin kapanış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde darbecilere iyi muamele yapılmasını isteyen AB’nin, bir hafta sonra Türkiye’deki demokrasinin farkına vardığını ifade ederek bunun büyük bir çelişki olduğunu vurguladı ve “AB sınıfta kaldı” diye konuştu.

Türkiye’nin AB’ye üye olma mücadelesinin yaklaşık olarak 60 yıldır sürdüğünü vurgulayan belirten Erdem, Türkiye’nin üzerine düşeni yapmak istediğini kaydetti. Temel hak, özgürlük ve eşitlik gibi değerlerin Türk kültüründe olan değerler olduğunun altını çizen Erdem, 700 yıl dünyada büyük bir coğrafyada bu değerlerin Türkler tarafından yayıldığını söyledi.

Törende konuşma yapan MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık da projenin 25 Aralık 2014 yılında başladığını ve temel amacının öğrencilere AB kavramı ve temel değerlerini öğretmek olduğunu dile getirdi.

Proje ile birlikte çok sayıda çocuğun hayatlarına ve hayallerine temas ettiklerini ve s kendilerini ifade etme imkanı verdiklerini kaydeden Kocabıyık, öğrencilere AB değerlerini tanıma fırsatı sunarken AB değerlerini medeniyetimiz değerleriyle de karşılaştırmalarına sağladıklarını belirtti.

Bu arada proje kapsamında düzenlenen resim, hikaye, slogan, öykü ve bilgi yarışmaları düzenlendiği, yarışmalara 81 ilden yaklaşık 33 bin orta öğretim öğrencisinin katıldığı vurgulandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir