Gündem, Manşet, Öğretmen

Öğretmene Performans Sistemine Karşı İmza Kampanyası Başlatıldı

Z

MEB’in yeni projesi olan 12 şehirde pilot uygulama ile başlatılan öğretmen performans sistemine tepkiler devam ediyor. Change.Org’da “Öğretmen performans sistemi acilen kalkmalı” sloganlı kampanyaya şu an itibariyle 403 insan katılarak desteğini sundu. Bu imza kampanyası kamuoyuna mesajlarını , “Aslanı kediye boğdurmayın. Anne babayı çocuğuna ezdirmeyin. Eğitimin ve sistemin sorunlarını sırf öğretmende aramayın. Her şeyi öğrenci memnuniyetine indirgemenin geldiği son nokta. Öğretmeni not ile değerlendirmeyin. El ele verip bu saçmalığı durduralım” bu sloganlarla dile getirdi.

Eğitimin daha kaliteli bir hale getirilmesi ve eğitimin artırılmasına destek verecek nitelikte veri toplanması maksadıyla ortaya konulan bu sistemde, MEB çalışan öğretmenlerin çabalarının dönütünü alabileceği ödül sistemi uygulayacak. Öğretmenlerin performansı, okul müdürü, zümre öğretmenleri, zümresi haricindeki diğer öğretmenler, kendisi, veli ve öğrenci olmak kaydıyla 6 unsurdan değerlendirilmesi söz konusu. Böyle bir uygulamanın öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıracağı gerekçesiyle imza kampanyası düzenlendi. İmza kaymasına destekler devam ediyor.

Öğretmene Performans Sistemine Karşı İmza Kampanyası Başlatıldı” İçin 3 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Pelin dedi ki:

    Bu uygulama her öğretmen için uygun olmayabilir. Ama öyle öğretmenler var ki bu uygulamayı hakediyorlar. Nasıl öğretmen olmuşlar bilmiyorum ama insanlıktan nasibini almamış insanlar da öğretmen olmuş durumda. Bu yüzden uygulama birçok öğretmen isimli kişilerin değerlendirilmesi için önemli ve gerekli bir uygulama. Ama başta da söylediğim gibi bu uygulama gerçekten öğretmen olanlar için değil öğretmen gibi gözükenler için iyi olmuş.

  2. Suna dedi ki:

    Yorumunuz

  3. Karahisar dedi ki:

    Öğretmene performans sistemi eğitim deki tüm sorunları öğretmene havale ediyor. Kesinlikle işe yaramaz. Yanlış tan dönülmeli. Öğretmen de bu sorunları kardan muzdarip. Halka şirin görünmek için bu ucuzluğu gerek yok. Eğitimdeki sorunlar daha radikal olarak ve tüm paydaşlarla özgürce istişare ederek çözülür. Öğretmen i günah keçisi ilan ederek değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir