Formasyon, Manşet, Öğretmen, Sınavlar

Sözleşmeli Öğretmenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

9k=

Milli Eğitim Bakanının önümüzdeki dönemlerde sözleşmeli öğretmen alımlarına başlayacağız ifadesi öğretmenler arasında şok etkisi yarattı. Özlük haklarının neredeyse sıfıra indirildiği sözleşmeli öğretmenlik konusunda öğretmen adayları tam bir kafa karışıklığı yaşıyor. Özellikle tarafımıza sözleşmeli öğretmenlik alım şartı nedir, formasyonsuz başvurabilir miyim, KPSS’iz atanma şansım var mı gibisinden birçok soru yöneltilmektedir. Bu yazımızda sözleşmeli öğretmenlik hakkında merak ettiğiniz her şeyin cevabını bulabileceksiniz.

Sözleşmeli Öğretmenlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Sözleşmeli Öğretmenlik Alımları Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik için de aynen kadrolu öğretmenlik gibi bir atanma süreci yaşanır. Yine aynı şekilde KPSS puan üstünlüğüne göre, MEB’in belirlediği kontenjanlara atamalar yapılır. Ancak TBMM Milli Eğitim Komisyonunda geçen ilgili maddeye göre, KPSS puanının yanı sıra sözleşmeli öğretmen atamalarında sözlü mülakatta yapılacak. Sözlü mülakatla ilgili bilgi için lütfen 18. soruya bakınız.

2. Sözleşmeli Öğretmenlikte Maaşlar Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin maaşları aynı olmaktadır. 2017 yılı için sözleşmeli öğretmen maaşları ortalama olarak 2800 civarıdır.

3. Sözleşmeli Öğretmenler Yazın Maaş Alır mı?

Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenler gibi yaz aylarında da maaş alabilirler.

4. Sözleşmeli Öğretmenler Ek Ders Alabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenler de kadrolu öğretmenler gibi haftalık maaş karşılığı 15 saat çalışırlar. Bunun üzerindeki çalışmalarda ek ders alınabilir.

5. Sözleşmeli Öğretmenlikte Tayin Hakkı Var mıdır?

Sözleşmeli öğretmenlikte özlük hakların diplerde bulunduğunu söylemiştir. Bunların başında hiçbir şekilde tayin hakkınızın olmamasıdır.

6. Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu, Sağlık Gibi Özür Grubu Atamalarından Yararlanabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmesi devam ettiği sürece hiçbir şekilde eş durumu ve sağlık özrü gibi durumlarla tayin olması mümkün değildir.

7. Sözleşmeli Öğretmenin Memur/İşçi Eşlerinin Tayin Durumu Nedir?

Sözleşmeli öğretmenin eşi eğer memursa, öğretmenin eşi öğretmenin bulunduğu ile eş durumu tayini isteyebilecek. Eğer eş özel sektörde ise eş durumun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

8. Sözleşmeli Öğretmenin Sözleşme Süresi Ne Kadar Olacak?

Sözleşmeli öğretmenler atandıkları okulda en az 4 yıl sözleşmeli çalışmak durumunda. Eğer 4 yıl boyunca çalışmaya devam edilir ve olumlu bir performans puanı alınırsa sözleşmeli öğretmenler kadroya geçebileceklerdir. Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan maddeye göre sözleşmeli öğretmenlikte 4 yılını dolduranlar istedikleri takdirde bulundukları okulda kadroya geçebilecekler. Ancak önceki senelerde sözleşmeli öğretmenlerde uygulanan bir durumu da hatırlatmakta fayda var: Sözleşmeli öğretmenler çalıştıkları İl/İlçe MEM’lerde her sene başı sözleşmelerini uzattırmaları gerekmektedir.

9. Sözleşmeli Öğretmenler Ne Zaman Tayin İsteyebilecek?

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sözleşmeye bağlı çalıştıktan sonra kadroya alınabilecekler. Kadroya alındıktan 1 yıl sonra eş durumu, 2 yıl sonra ise il içi ve il dışı tayinleri yapılabilecektir.

10. Sözleşmeli Öğretmenlik İçin KPSS ve Formasyon Şart mıdır?

Evet. Sözleşmeli öğretmenler de kadrolu öğretmenlerin atanma şartlarına tabidirler. Bu nedenle formasyon ve KPSS puanı şarttır. Sözleşmeli öğretmenlik için alım yapılacak kontenjanların belirlenmesinden sonra kontenjanın 3 katı kadar aday sözlü mülakata alınacak. Sözlü mülakat sonrasında oluşacak puan sıralamasına göre sözleşmeli öğretmenlik ataması yapılacak.

11. Sözleşmeli Öğretmenlikte İş Güvencesi Var mıdır?

Özlük haklarının sözleşmeli öğretmenlikte maalesef dip yaptığını söylemiştik. Bu özlük haklarının en başında ise iş güvencesi gelmektedir. Sözleşmeli öğretmen olarak atandığınızda kesinlikle iş güvencesine sahip olmayacaksınız. Her an bir soruşturma ya da bir sıkıntıda işinize son verilebilecek.

12. Sözleşmeli Öğretmenler Sadece Doğu ve Güneydoğu’ya mı Atanacak?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuşmalarında sözleşmeli öğretmenlerin bu bölgelere atanacağı sonucu çıkmaktadır. Ancak önceki yıllarda da olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlerin büyük bir ağırlığının bu bölgelere atanmaları beklenmekle birlikte başka bölge ve illere de atamaların yapılacağı öngörülmektedir. Sonradan Milli Eğitim Komisyonunda geçen maddeye göre kalkınmada öncelikli illere sözleşmeli öğretmenlik ataması yapılacak.

13. Bundan Sonra Sadece Sözleşmeli Öğretmen Ataması mı Yapılacak?

Hayır. Muhtemelen bakanlık öğretmen açığına göre bir atama kontenjanı belirleyecek. Faraza: Bakanlık 25 bin atama kontenjanı belirledi ve bunların 10 bininin kadrolu atama olacağı belirtildi. İlk önce kadrolu öğretmenlik alımları yapılır ve isteyenler başvurularını tamamlar. Kadrolu öğretmenlik alımlarından sonra geriye kalan 15 bin sözleşmeli öğretmen kontenjanı başvuruları başlar. Tekrar başvurular alınır ve KPSS puan üstünlüğüne göre atamalar yapılır. (Bu soruya biz önceki sözleşmeli öğretmenlik sitemini baz alıp cevaplamıştık. Ancak gündeme gelen haberlere Milli Eğitim Bakanı bundan sonra tüm atamaların sözleşmeli olarak yapılacağını söylemiş.)

14. Sözleşmeli Öğretmenlikte Çalışılan Süre Zorunlu Çalışma Süresi (Doğu) Görevinden Sayılır mı?

Bu konuda bakanlık henüz bir açıklama yapmadı fakat, kadronuzun olmaması çalışılan sürelerin doğu görevine sayılmasını zorlaştırmaktadır. Muhtemelen doğu görevinden sayılmayacaktır.

15. Sözleşmeli Atandım, Sonraki Kadrolu Öğretmen Alımlarına Başvurabilir miyim?

(Önceki sözleşmeli öğretmenlikte bu durum böyleydi. Şimdiki sözleşmeli öğretmenlikte bu durumla ilgili henüz bir açıklama yok. Bu nedenle bu maddeyle ilgili yorumumuza dikkate almayın lütfen.) Sözleşmeli atansanız dahi sonraki kadrolu atamalarına aynı KPSS puanıyla ya da sonraki KPSS puanlarıyla başvurabilir ve atanacağınız okulda kadroya geçebilirsiniz.

16. Sözleşmeli Öğretmenlik Atamaları her ile yapılacak mı?

Hayır. Sözleşmeli öğretmenlik atamaları sadece kalkınmada öncelikli illere yapılacaktır. Bu iller TBMM Milli Eğitim Komisyonunda belirlenmiştir. Bu konudaki ilgili haberimize ve bu illere ulaşmak için TIKLAYINIZ

17. Sözleşmeli Öğretmenlikte hizmet süresi, derece ve kıdem ilerlemesi sayılacak mı?

Evet. KHK’da yer alan maddeye göre sözleşmeli öğretmenler görev yaptıkları sürelerin hizmet puanını, derecesini alabilecekler.

18. Sözleşmeli Öğretmenlik atamalarında mülakat süreci nasıl işleyecek?

Sözlü sınav için ilgili branşta alım yapılacak kontenjanın 3 katı kadar aday mülakata çağrılır. Daha önce bakanlık tarafından oluşturulan sözlü sınav merkezine adaylar tercihleri sonucunda sözlü sınava alınacaklar.

Sözlü sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve sözlü mülakatta 60 puan üstü alan adaylar başarılı sayılıp tercih yapabilecekler. Sözlü sınav puanının sıralamasına göre yerleştirmeler yapılabilecek.

19. Sözlü mülakat sonrasında tercih yapacak mıyız? Atama yerleştirmeleri sözlü puana göre mi yapılacak?

Evet, sözlü mülakat sonrasında adayların aldıkları puanlar tercih için kullanabilecekleri puanlar olacak. Bu durumda KPSS puanının bir işlevi kalmayacak.

Sözlü sınavda başarılı olmuş adaylar 20 İl/İlçe tercihinde bulunacaklar. 21. tercih ise bu tercihler dışında bir yere atanıp atanamayacağınızı belirleyen bir kura tercihi olacaktır.

20. Atamam gerçekleştikten sonra göreve nasıl başlayacağım?

Sözleşmeli öğretmenlik atamanız gerçekleşirse 15 gün içerisinde; atandığınız İl/İlçe MEM’e gidip sözleşme yapacaksınız. Bu sözleşmede Milli Eğitim Müdürlüğü sizi ihtiyaç bulunan bir okula yönlendirecek.

21. Sözleşmeli öğretmenlik atamasından sonra bir alım daha yapılacak mı?

Sözleşmeli öğretmenlik alımlarından sonra 6 ay içerisinde görevine başlamayan ya da istifa eden öğretmenlerin yerine yine sözlü mülakat puan sıralamasına göre yerleştirmeler yapılacaktır. Ancak bu süre 6 ay ile sınırlıdır.

22. Sözleşmeli öğretmen olarak atandım, hangi durumlarda görevime son verilebilir?

Sözleşmeli öğretmenlerin her yıl sözleşme yenilemesi yapması şarttır. Bu sözleşmeler yenilenirken sözleşmeli öğretmenin aşağıdaki durumlardan dolayı görevine son verilebilir:

 • Her yıl sonunda yapılacak olan öğretmen performans değerlendirmesine göre başarısız olanlar,
 • Sonradan öğretmenlik şartlarını taşımadığı anlaşılan,
 • Sözleşmeli öğretmenin 65 yaşını doldurması halinde görevlerine son verilir.

23. Sözleşmeli öğretmen olarak atandım, istifa edebilir miyim?

Evet, sözleşmeli öğretmenler bir ay önceden yazılı olarak başvurmaları halinde sözleşmelerini feshedebilecekler.

24. Sözleşmeli öğretmen olarak atandım, doğum-askerlik izni kullanabilir miyim?

Bu izinleri kullanmak istediğinizde sözleşmenizi bu nedenlerden dolayı feshetmeniz gerekmektedir. Daha sonra görevinize dönebilmeniz için;

 • Sözleşme feshinden dolayı tazminat almamanız,
 • Doğumdan sonra en geç 1 yıl içerisinde,
 • Askerlik görevinden sonra en geç 30 gün içerisinde sözleşmeli öğretmenliğe tekrar başvurmanız gerekiyor.

Bu durumda olup tekrar sözleşmeli öğretmenliğe başvuranlar 30 gün içerisinde sözleşmeli öğretmenlik görevine başlatılır.

25. Sözlü mülakat soruları hangi konulardan çıkacak?

Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,

b) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25,

c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25,

ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25.

26. Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında puan sınırı var mı?

Evet, sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen adayların (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olması şarttır.

27. Sözleşmeli Öğretmenlikten istifa ettim, bir sonraki sözleşmeli öğretmen alımına başvurabilir miyim?

MEB’in yaptığı açıklamaya göre, başka devlet kadrolarında sözleşmeli bir pozisyonda çalışırken istifa edilip sözleşmeli öğretmenliğe başvuru yapılabilecek. Ancak sözleşmeli öğretmen pozisyonundayken çalışıp sözleşmeli öğretmenliğe başvuru için 1 (bir) yıl beklenmesi gerekmektedir.

Sözleşmeli öğretmenlik hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıda yorum olarak ekleyebilir ya da aşağıdaki Facebook hesaplarımıza dahil olup sorabilirsiniz…

Sosyal Medyadan Öğretmen Haberlerini Takip İçin Aşağıdaki Sayfa-Grubumuzu Beğenebilirsiniz:

FACEBOOK ÖĞRETMEN SAYFASI

FACEBOOK ÖĞRETMEN GRUBU

GooglePlay      Kamudanses App Store

Related Posts

Sözleşmeli Öğretmenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler” İçin 288 Sıkça Sorulan Sorular

 1. ela dedi ki:

  Ben bu yıl kpss’ye girmedim. 2015’deki kpssye girmiştim. Yine de sözleşmeli öğretmenlik için başvuru yapabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Hayır, başvuru yapamazsınız.

 2. gamze dedi ki:

  Sözleşmeli olarak atandim çalışmaya başladım diyelim sözleşmeli calisirken sınava girdim ve kadrolu olarak atandim sözleşmeli çalıştığım yeri bırakıp atandigim yere herhangi bir cezası olmadan gidebiliyormuyum hani sozlesmelide belli bir yil calisma sarti var ya o yuzden soruyorum yardımcı olursanız sevinirim

 3. gamze dedi ki:

  Sözleşmeli olarak atandim diyelim çalışmaya başladım ve çalışırken ayni zamanda sınava hazırlanıp sınava girdim kadrolu atandim çalıştım yeri bırakıp kadrolu atamdigim yere gidebiliyormuyum sözleşmeli atamalarda bellk bir sene çalışma şartı olduğu için soruyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. zeyno dedi ki:

   Bırakınca 1 yıl başka yere atanamıyorsunuZ .yüksek puanlilarin puanı yanacak önce sözleşmeli alıyor daha sonra kadrolu

   1. ali dedi ki:

    ama hocam 13. maddede once kadrolu alimi sonrasinda sozlesmeli alim yapilacagi soyleniyor ??

    1. Edebiyat dedi ki:

     Hocam sözleşmeli atanan kişi bırakırsa bir yıl hiçbir yere başvuramıyor diye bi durum yok. Sadece sözleşmeli öğretmenliğe başvuramıyor. Aynen bu cümle geçiyor klavuzda. Yani sözleşmeli ekimde atanıp şubatta kadrolu tercih yapablirsnz. Sorun da orda başlıyor zaten çünkü muhtemelen yüksek puanlılar sözleşmeli olacak ve aynı kişler yine kadroluya başvuracak. 15 bin öğretmen aldık diyecekler ama ortada alım olmayacak Tabii şubat da kadrolu alım olursa.. Tamamen saçmalık ve altı boş bir uygulama. Umarım eğitim sen in davası işe yarar ve bu saçmalık ortadan kalkar. Önce kadrolu sonra sözleşmeli olmalı çünkü dediğiniz gibi.

 4. Pasa Efe dedi ki:

  Ikisi de sozlesmeli olarak atanan eşlerin tayin durumu ne olacak ? 5 yil ayri mi yasayacaklar ?

 5. ali dedi ki:

  öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Ben şuan kadrolu olarak devlette çalışıyorum. Öğretmen alımlarında sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir miyim,yol yönten nasıl olacak….birde eşim de kadrolu bir işte çalışmakta yalnız eşimin kurumu türkiyenin her yerinde yok, sözleşmeliğe atanmam durumumda bu nasıl olacak

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, siz kadrolu işinizden istifa edip sözleşmeliye başvurabilirsiniz. Sözleşmeli öğretmenlikte mecburen eşiniz sizin yanınıza gelecek, eğer sizin bulunduğunuz yerde kurumu yoksa sanırım yapacak bir şey de kalmıyor.

 6. Esra dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlik için 2016 kpss eğitim bilimleri sınavına girmek şartmı yoksa sadece genel yetenek kültür yeterli mi

  1. admin dedi ki:

   Bu konuda kesinlik yok ancak muhtemelen normal atama gibi bu puanların da şartı olacaktır.

 7. öyle dedi ki:

  sözleşmeli öğretmenlik için belirlenen iller arasında aday öğretmen normalde yapıldığı gibi tercihte bulunabilecek mi yoksa bu MEB’in dilediği bir yer mi olacak?

 8. öyle dedi ki:

  önemli bir başka nokta: ikiside sözleşmeli öğretmen olan eşler eş durumu atamasını 3 ya da 5 yıl sonra mı isteyebilecek? yani kadrolu olan sözleşmelinin yanına gidecek deniliyor ama ikisi de sözleşmeli ise halimiz ne olacak acaba?

 9. fizikçi dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenler belli süre eş durumuyla tayin isteyemiyor.Farklı kurumda çalışan devlet memuru (uzman çavuş)eşinin sözleşmeli öğretmenlik yaptığı yeri eş durumundn tayin isteyebilirmi ?

 10. ela dedi ki:

  sözleşmeli öğretmenlik için formasyona sahip olmak ve kpss sınavına girmiş olmak kesinlikle gerekli mi ? yoksa talep yoğunluğuna göre bu şartlar değişebiliyor mu ?

  1. Klein dedi ki:

   Sen bu soruyu soruyorsan, Bırak Öğretmenliği git çoban ol formasyonsuz öğretmen mi olur, sizin gibilere de bir umut doğdu belki bizde atanırız diye..

   1. Çoban dedi ki:

    Sende bu tavırla çocuklara eğitim vereceksin değil mi? Ücretli öğretmenlikle karıştırmış olabilir. İnsan gibi cevap veremez misin? Senin gibilere çocuk emanet etmek Allah korusun kabus gibi.

   2. merve dedi ki:

    Fen edebiyat mezunuyum formasyon almadim gerek de gormedim ozel bir kurumda 7 yildir ogretmenlik yapiyorum. Formasyonun olmasa da 2 yil sonunda meb de ozel ogretici olarak ataman da yapilir ozel kurumlarda. Formasyona bakmiyor o isler. Bugun kurum degistirmeye kalksam cocuklarin yarisi pesimden gelir… sen kimin ogretmenlik yapip yapamayacagini dusunecegine uslubunu duzelt. Sen formasyonlu olsan nolur, tavra bak… iletisimden kaldin evladim…

    1. yusuf dedi ki:

     hocam bende edebiyat okuyorum iletisime gece bilirmiyiz

 11. Begül dedi ki:

  Arkadaşlar siZce söLeşmeli öğretmenliklerin atama puanları kadrolu öğretmenlerinkine göre biraz düşer mi? Bu konudaki fikirlerinizi paylaşır mısınız lütfen.

  1. atauni besyo dedi ki:

   Bence duser 1_2 puan

 12. Gizem dedi ki:

  KPSSden 50 puan barajı falan var diyorlar doğrumu yoksa herhangi bir baraj yok mu?

  1. admin dedi ki:

   Barajı MEB alım yaparken belirleyecek, bölümlere göre…

   1. kpss mağduru atanamamış öğretmen dedi ki:

    Hocam inşallah 50 puan barajı yoktur ben 49 küsür aldım anlamadım nasıl bu puan geldi 2010 da girdim iptal oldu bune benim şanssızlığım ya anlamadım sayın başbakanım ne olur taban puanı olmasın 6 senedir bekliyorum artık beni atayın

 13. kdryzn dedi ki:

  Merhabalar, sözleşmeli öğretmenlikten istifa etmenin hükmü nedir? Bir de bu süreçte akademik kadroya geçiş yapılırsa herhangi bir sıkıntı çıkar mı? Bu konuda bir bilginiz var mı?

 14. Elif dedi ki:

  Merhaba
  Ben bu sene mezun oldum . Sözleşmeli öğretmenliğe başvurabiliyor muyum. Yoksa daha önceki senelerde mezun olanlar için mi geçerli.

 15. Muhammet dedi ki:

  Ben ağustoa eylül atanmasında sözleşmeli olarak atandım diyelim. Kasım ayında askerlik görevim için idari izin almam mümkün mü işim ne olur.

 16. sevil dedi ki:

  iyi günler. ben KPSS gk gy ve eğitim bilimlerine girdim ama alan sınavına giremeye bilirim bazı sorunlarımdan dolayı 🙁 sadece eğitim – gk gy ile sözleşmeli başvurabilir miyim?

 17. ubbt dedi ki:

  Mrb.ben rahatsizliklarimdan dolayi kpss calisamadim.plastik sanatlar ogretmenligi bolum.mezunum formasyonum var . p10 :45 puanim var .sozlesmeli ogretmenlige basvurabilirmiyim bu puanla .sansimi denemek istyrm en azindan

 18. Zehra dedi ki:

  Merhaba ben iktisat mezunuyum formasyon aldigimızda muhasebe ve finan ogretmenligi yapabiliyoruz sözleşmeli ögretmenlige bizlerde basvuru yapabilirmiyiz

  1. sinem dedi ki:

   Merhaba,

   sorunuza cevap bulabildinizmi bir de formasyonunuz varmı alacakmısınız

   tşk

 19. Naz dedi ki:

  2016 sözleşmeli öğretmenlik yasasına göre 5 yıl sözleşmeli artı 3 yıl da kadrolu deniyor.peki bu artı üç yıl kadrolu görevimi aynı yerde yapmak yerine yine doğuda başka yerde yapma imkanı var mı?bilen mi arkadaş var mı?

  1. sezer dedi ki:

   hayır 4 sene sözleşmeli 2 sene kadrolu hayır okulunda devam edecejsin sadece kadrolu iken 1 yıl geçtiğin de eş durumu 2 yıl sonra tayini. sadece atandığın okul da görev yapabiliyorsun ama yine de personel durumuna göre de başka okula verilebilirsin

 20. Ayse dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar kpss p10 dan 45 aldım ne kadar etkiler alan sinavini atamalar icin başvuru yapabilirmiyim atanmak icin yeterli bir puan mi cok üzülüyorum puan icin alan icin sınava çalışsam mi calismasam mi tereddud ediyorum yardımcı olunuz

 21. Tuğba dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen olarak atandıktan sonra her yıl sözleşmenin yenilenmesi gerektiğini okudum. Sözleşmeli öğretmen olarak bir kac yıl çalıştıktan sonra diger yıl için sözleşmeyi yenilemesem bir sorun olur mu? Herhangi bir tazminat falan ödemem gerekir mi? 5 yıl dolmadan da sözleşmeyi iptal etmek gibi bir imkanım var mı? Yoksa bu sözleşmeyi imzalayınca 5 yıl çalışmak zorunda mıyım?

 22. ihsan dedi ki:

  kpss puanına göre sıralama yapılıyorsa hangi puan türüne göre yapıcaklar en yüksek olana mı p10 puan türüne göre mi

 23. BESYO dedi ki:

  Bu sene 64 küsür aldım sıkıntılarım vardı nisanlandim sözleşmeli öğretmenliğe başvurma hakim var mı

 24. Emre dedi ki:

  Merhaba. Sözleşmeli öğretmen atamalarında Meb’in belirttiği iller çerçevesinde tercih hakkımız bulunuyor mu ?Yoksa re’sen Meb’in atadığı noktaya mı gidilecek. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 25. zeynep dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben yedi aylık hamileyim okullar açılınca doğumum gerçekleşecek sözleşmeli ogretmenlikte hamileler için düzenleme var mı acaba hanı hamileligim atamama engel midir bunu öğrenmek istiyorum . teşekkürler…

 26. zeynep dedi ki:

  Hamileler için sözleşmeli öğretmenlik nasıl işleyecek. Benim dogumuma denk geliyor atamalar mesela.

 27. eda dedi ki:

  Bence sözleşmeli öğretmenlik süresi uzatılmali. Yani bir kişi bir yerde 8 sene boyunca çakıli kalmalı. Yoksa doğudaki bu öğretmen sorunu asla çözülemez. Herkes yine tayin isteyecek ve doğuda yine öğretmen kalmicak

  1. Esra dedi ki:

   Edacım böyle bir hapis gibi çakılı kadro yerine doğudaki öğretmene biraz fazla maaş verseler bak bakalım kimse tayin istiyor mu? Sonuçta izmirdeki imkan siirtte yok ve bence maaş farkı olmalı ki Doğunun her turlu istihdam sorunu çözülsün. Eminim ki 500 tl lik bir maaş farmi olursa batidaki bile doguya gitmek isteyecektir evlenene kadar ya da cocuklar kucukken biraz para biriktireyim diye.

   1. Teknik ogretmen dedi ki:

    Sözleşmeli öğretmenleri 8 yıl doğuya caktin beki katrolu ogretmenler ne yapacak katrolu öğretmenin hiç mi doğu görevi olmayacak

 28. Beyza dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlik te p10 64 puanla tercih yapabilirmiyim

 29. Zahide dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlik atamasinda puan siniri varmi en düşük puan atanabilir mi bide formasyon daki 2.öncelik kalkarmi tskler…

 30. Rsm dedi ki:

  Mrb iibf li başvuru yapabilir mu formasyon yeni almaya başladım şubatta bitecek yine de başvuru yapabilir miyim

 31. Rsm dedi ki:

  Mrb iibf li başvuru yapabilir mu formasyon yeni almaya başladım şubatta bitecek yine de başvuru yapabilir miyim acaba

 32. Merve dedi ki:

  Ben iktisat mezunuyum sadece alan ve gk gy girdim formasyon alıyorum eğitim bilimşerine girmedin başvurabilirmiyim

  1. samed dedi ki:

   merhaba ! ben ııbf mezunuyum gk gy puanımdan alım yapıla bılır mı ? buna gore formasyona basvurucagım lutfen bılen bırı cvp verebılır mı ?

 33. Tülay dedi ki:

  mülakatta hangi sorular sorulacak acaba cevap verirseniz sevinirim

 34. Salim dedi ki:

  Şimdi yukarıda ifade edilmiş aslında da benim kafam hala karışık. Ben bu yıl sözleşmeli olarak atandim diyelim. Aynı puanla Türkiye nin herhangi bir yerine tekrar kadro için başvuru yapabiliyor muyum yoksa o yıl sözleşmeli yapmak mecburiyetinde miyim ?

 35. Inci dedi ki:

  Merhaba ikiside sozlesmeli olarak atanmis eslerin durumu ne olacak yonetmeliktw bununla aalkali hic bisey yok arti meb ilk olarak sozlesmeli atama yaparsa subatta muhtemel olacak kadroluya basvurma hakkimiz var mi ?

 36. ismail dedi ki:

  Ben iktisat mezunuyum.ilkoğretim oğretmenliği sertikikası ve formasyon belgem var.fakat kpss girmedim.mulakat la başvurum alınır mı?

 37. Ebruu dedi ki:

  Merhabalar… Eylüldeki atamanın sözleşmeli olacağı kesin mi? Eğer eylülde tercih yaparsam şubatta kadrolu yaprlarsa kadroluya tercih yapabilir miyim? Teşekkürler p10:84 puanım var hemşirelik/sağlık hizmetleri öğretmenliği

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, Eylül’deki atamalar sözleşmeli olacak gibi. Şubatta atama yapılırsa tekrar siz de başvuru yapabilirsiniz.

 38. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Eşimiz polisse eş durumundan gidebilecek miyiz? onlarda eş durumu tayini çok zor. Bu durumda bizim gidebilmemiz gerekmiyor mu?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, hocam yapılan açıklamalarda sözleşmeli çalışan öğretmenin eş durumundan bir yere gitmesine izin verilmeyeceği belirtilmişti. O yüzden sözleşmeli alıp özlük hakları kısıtlanacak.

 39. merve dedi ki:

  ben işletme mezunuyum formasyon aldım kpss a ve b ye girdim. sözleşmeli öğretmenliğe başvurabirmiyim ?

 40. Mesut dedi ki:

  Mülakat sistemi nasıl olacak son puan hesaplanırken mülakat+kpss puanı mi olacak yoksa sadece mülakat puanı mi?

 41. aysin dedi ki:

  Sayın Yetkili,
  Isletme mezunuyum.formasyonumu aldim.turizm/konaklama isletmeciligi yuksek lisans yapiyorum.sozlesmeli ogretmenlikte turizm öğretmenliğini secebilir miyim?

 42. özge dedi ki:

  ben muhasebe finansmandan formasyon aldım meslek lisesi için kontenjan açılır mı ki ? sözleşmeli öğretmen olarak başvuru yapabilirmiyim birde alanımız dışında seçemiyoruz dimi?

 43. fizikcii dedi ki:

  Merhaba.
  3 yıldır KPSS ye giriyorum. Bu yıl düğünüm dolayısıyla sadece gk-gy ye girdim . Sadece p3 puanim var.
  Ancak geçen yıldan Öğrt lik p 10 puanim var.
  Acaba onu kullanıp sözleşmeli öğretmenlige başvurabilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Geçen yılki puanınızın bir geçerliliği yok şu anda hocam. maalesef başvuramazsınız çünkü sözleşmeli öğretmenlik süreci de aynen kadrolu atama süreci gibi olacak. Yine de açıklamaları takip ediniz lütfen.

   1. mert dedi ki:

    hocam kpss puan turlerii diyor. p3te puan turu gy gk puanlarida alnabilir diye dusunuyorum

    1. kpss mağduru atanamamış öğretmen dedi ki:

     kpss p3 puan türünden inşallah alırlar resim bölümü 58 puanım var Allahım senin izninle p3 inşallah alırlar

 44. Yasin dedi ki:

  Peki bu sözleşmeli öğretmenler sadece 4 yillik lar için mi geçerli

 45. ayse dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenliğe atanirsak her yıl sonunda sözleşme yenilenecek. Peki kendi isteğimizle yenilemesek bir sorun yaratır mi

  1. admin dedi ki:

   İstediğiniz zaman bırakabilirsiniz, bir sıkıntı olmayacaktır.

 46. Seval dedi ki:

  Mrb ben önlisans çocuk gelişimi mezunuyum 2005 yıllarında sözleşmeli olarak atamalarımız vardı durduruldu bu sözleşmeli atamalarda başvuru yapabiliyormuyuz acaba

 47. busra dedi ki:

  Merhaba, ben eylulde sozlesmelu atandım diyelim subat atamalarina basvurabiliyor muyum, basvurunca ve kazaninca kadroluya gecebiliyormuyim? Eger bu sekilde gecis yaparsak ayni kpss puani ile bir bedel odememiz gerekiyormu surec nasil olacak?

  1. admin dedi ki:

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi geçebiliyorsunuz. Yani en azından eskiden bu şekilde uygulanıyordu.

 48. Aslı dedi ki:

  2015 kpss puanlarımızında sözleşmeli öğretmenlikte geçerli olabilmesini talep etmek için nereye mesajlar yazabiliriz

  1. admin dedi ki:

   Bunun için kanun maddeleri var. Mesaj atmanız hiçbir şeyi değiştirmez.

   1. Çiçek dedi ki:

    Admin 2015 puan süresi2016 puanlarının açıklanmasına kadar geçerli.şimdi bunlar alansız nasıl alacak? Öyle olacaksa 2015 puanları da dahil olmaz mı?? P10 la öğretmen mi alacaklar ?

    1. admin dedi ki:

     Normalde KPSS’nin açıklandığı gün (GK-GY ve Eğitim Bilimleri) 2015 KPSS’nin geçersiz olması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak bu bizim düşüncemiz; 2015 puanı geçerli olacak mı, alansız nasıl alım yapılacak gibi soruları biz de merakla bekliyoruz 🙂

 49. merve dedi ki:

  Hocam sözleşmelide tercih hakkımız olacak mı acaba?

  1. admin dedi ki:

   Tabii ki puana göre tercih yapacaksınız.

 50. aysin dedi ki:

  Sozlesmeli de alan disi secebiliyot muyuz

 51. Beray dedi ki:

  Mrb 2012 senesinde kpss ye girdim a grubu olarak düşük bir puan almıştım ama şansımı denemek isterim tabi puanim silinmediyse. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Öğretmenlikte KPSS puanının geçerliliği 1 yıldır.

 52. Esma dedi ki:

  Milli sporcuyum atamam var, sözleşmeli öğretmenliğe başvurabiliyor muyum?

 53. Tuğba dedi ki:

  Diyelim sözleşmeli olarak atandım eşim özel sektörde çalışıyor ben 4 yıl atandigim ilden donemeyecek mıyım nasıl olacak bu iş . Eş durumun dan dolayı başvuruda bulunamiyormuyum. En az 1 yıl çalışma ve eşinin 3 yıl sigortali olma şartı okudum bu sözleşmeliler icinde geçerli mi .

  1. admin dedi ki:

   Yazıda da belirttiğimiz gibi siz sözleşmeli öğretmenlik boyunca hiçbir şarttan hiçbir yere gidemiyorsunuz. Zaten bunun için sözleşmeliyi getirdiler.

 54. iibfli dedi ki:

  mrb sağlik yönetimi bölümünden formasyon aldim sözlesmeli ögretmenliğe başvurma hakkimiz var mi? Lütfen cevap verir misiniz?

  1. admin dedi ki:

   Branşınızda sözleşmeli öğretmenlik kontenjanı verilirse tabii ki başvurabilirsiniz.

   1. sağlıkçı dedi ki:

    fakat 2016 şubat atamasında bölümümüz 80 nolu çizelgeden çıkarıldı (sağlık yönetimi). bu durumda başvuru yapabilir miyiz ki.

   2. sağlıkçı dedi ki:

    2016 şubat atamasında bölümümüz 80 nolu çizelgeden çıkarıldı (sağlık yönetimi). bu durumda başvuru yapabilir miyiz ki.

 55. Edebiyatçı dedi ki:

  Iyi günler benim merak ettiğim konu sözleşmeli öğretmenlik başvurusu ve mülakat sınavı il milli eğitim müdürlüklerinde mi yapılacak yoksa Ankara’da olma ihtimali var mı?

 56. Sevgi dedi ki:

  Formasyon alınmadığı halde sadece kpss puanı ile sözleşmeli öğretmen olunabilir mi?

 57. Sevgi dedi ki:

  Merhaba.
  Formasyon alınmadığı halde sadece kpss puanı ile sozlesmeli öğretmen olunabilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, yazımızda da belirttiğimiz gibi mümkün değil böyle bir şey.

 58. Hilal dedi ki:

  Merhabalar, ben ortaöğretim matematik öğretmeniyim sözleşmeli öğretmenlikte ilköğretim matematik öğretmenliğine başvurabiliyor muyum?

 59. Didem dedi ki:

  Merhaba, formasyon eğitimim devam ediyor, başvurumu kabul ederler mi? tşk

  1. admin dedi ki:

   MAalesef hocam, formasyon diplomasının atamalarda elinizde olması şart.

   1. serenay dedi ki:

    Yine hak yeniyor o zaman.Bu alım bir anda oldu ve formasyon eğitimimiz devam ediyor.Yine hak yeniyor.Herşeyimiz tam ama formasyonda hala sınavlar var.Bunun bi çaresi olmalı

 60. arslan dedi ki:

  askerde iken sözleşemeli atansam. dondurup askerlik bitince başlarmıyım

 61. atauni besyo dedi ki:

  Merhaba besyo öğretmenlik mezunuyum p10 puanim 71.8 sozlesmeli gidebilir miyim.? Şubatta kadro acilsa ona basvursam sözleşmeli yerim boş kalacak başka kişinin hakkına girmiş olurum. Bunun önünü kesmezler mi? Hem sozlesme hem kadroya başvurmak adil olmayacak başkasının gaspina giricez

 62. cigdem dedi ki:

  Sozlesmeli ogretmenlik icin daha once aciklanan illerin listesinin yenilenme ihtimali var mi? yine onceligi ayni illere vererek baska illere de alim yapilabilir mi mesela (esim ozel sektorde maalesef o benim yanima gelemez ben onun yanina atanmaliyim ve o listede o il yok:-(

  1. admin dedi ki:

   Maalesef hocam illerde bir değişiklik olmaz bu saatten sonra.

   1. cigdem dedi ki:

    Daha once liste aciklandiginda bu kadar cok sozlesmeli ogretmenlik alinmayacakti yirmi bin gibi bir sayi dusunuluyordu ya suan durum farkli olunca belki demistim bir ümit liste yenilenir 🙁 tesekkur edrim cevap verdginiz icin.

 63. BM dedi ki:

  İkiside sözleşmeli olacak eşlerin durumunu kimse bilmiyor mu Allah rızası için bir bilen varsa yazsın eşimde bende sözleşmeliye başvurucaz yani ikimizi aynı yere atamazlar mı. Tamam gerekirse 10 yıl kalalim ama ayni yerde olalim sorun degil… İkimizde matematikciyiz lütfen bilen biri cevap versin… Teşekkürler ..

  1. admin dedi ki:

   Hocam bu durum sizin puanınız ve tercihlerinizle ilgili bir durum..

 64. Mağdur muyum dedi ki:

  Eşim subay , sözleşmeli atanirsam onun bana taabi olması mümkün mü? TSK için geçerli mi yani eşe taabi olma durumu, bu konuda detayli bilgiyi nerden alabilirim.?

  1. admin dedi ki:

   Bununla ilgili bir açıklama yok ancak sözleşmeli öğretmenlikte eşiniz subay da olsa gidemezsiniz diye yorumluyoruz. Hiçbir haktan yararlanılamıyor sözleşmeli öğretmenlikte.

  2. ozlem dedi ki:

   Sizinle ayni durumdayim esim deniz subayi Izmir /foçaya bu yil tayini cikti ve ben da sozlesmeli olarak atama gorecegim . Esim denizci oldugu icin benim yanima her bolgeye gelemez iki cocugumuz var nasil olacak kara jara dusunmekteyim 🙁 Nasil bir cozum olacak ? Esim ben sana tabi olamam atamam olmaz diyor sasirdim kaldim

 65. sema Biri dedi ki:

  Slm hocam işletme mezunuyum formasyonum yok kpss puanımla sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilirmiyim bence bizide alsınlar hem çalışıp hemde ilerde formasyonumuzu alırız bence bunu değerlendirin ihtiyacı olanı alın bir sene sonra işi bırakıp gideni değil

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, formasyonsuz atanma şansınız yok ancak siz yine de takip ediniz…

  2. serenay dedi ki:

   0 (312) 413 26 80/81
   işletme mezunları bu noyu arayın.ısrar edin

 66. sinan dedi ki:

  mrblar ben 10 gün sonra askere gideceğim kpss puanım çok iyi normalde olsa atanırım askerde iken mülakatlara katılabilir miyim mulakatta katılma sartları neler birde subattaki kadrolu atamada sözleşmeliye mi döndü

 67. gamze1234 dedi ki:

  Mrb hocam . Benim p3 puanim iyi. Dhmi memurlugu istiyorum. Ama tabiki alimlar olurmu olmazmi puanlar ne olur bilemiyoruz. Riske atmak istemiyorum. Diyelimki ben sizlesmeli ogretmen olarak atandim. Daha sonra dhmi kadrolari acildi ve basvurdum kazandim. Istedigim an ogretmenlik sizleameainj fes edip ona dhmi ye baslayabilir miyim?

 68. sena dedi ki:

  Kendi bransim disinda sinif ogretmenligi icin basvuru yapabilirmiyor muyum? Bu konu hakkinda bilginiz var mi ?

 69. Aysun dedi ki:

  Bu yıl kpss ye girmedim ucretli ogretmenlik yapabilirmi yim?

 70. Furkan dedi ki:

  Kolay gelsin hocam ben astsubay olarak görev yapıyorum. Eşim sözleşmeli öğretmenlik düşünüyor. Açıklanan listeye baktığımız da benim çalışabileçeğim illerden 7 tanesi uyuyor. Sadece bu iller için şeçme hakkı varmı.Eğer o illerden biri tutarsa ben eşime mi tabi olacagım astsubay olarak.Yani onun atandığı yere benim de atamamın yapılma durumu varmı.Bir de 6 yıl sonunda kadroluya geçtikten sonra eşim tekrar bana mı tabii olaçak tain konusunda?

 71. Melek dedi ki:

  Mrb ben okulöncesi öğretmeniyim KPSS’ye girdim fakat alan bilgisi testine girmem gerektiğini bilmiyordum. Başvuru yapmadım. Sözleşmeli atanabilirmiyim.

 72. Alis dedi ki:

  Merhaba. Ben BESYO mezunuyum. P10 puanım 81.234. Sözleşmeli olarak atanırken bu puanım mülakattan dolayı düşer mi ve açıkta kalır mıyım? Mülakat’ın anlamı nedir? Cevaplarsanız çok sevinirim
  Herkese selamlar ve bol şans.

  1. arif dedi ki:

   Geçen sene 71 ile kadrolu atandı.ben 81 puanla sözleşmeliye hayatta basvurmam. Direk atanirim zaten…

 73. muhammed deniz dedi ki:

  2 yıllık larda sözleşmel öretmrenliğe basvurabılırmı

 74. asli dedi ki:

  Merhaba. Sözleşmeli öğretmenlikte stajer öğretmenlik olacak mı yoksa direk öğretmenliğe başlıyor muyuz?

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlikte stajyerlik olmayacak, kadroluya geçtiğinizde de olmayacak.

 75. dln dedi ki:

  Merhaba ben okul öncesi öğretmeniyim. Eylül ayında yapılacak sözlesmeli atamada puanlar kaçlara kadar düser. En azından 65 olabilir mi ??

 76. Eğitimci dedi ki:

  Merhaba,
  Sözleşmeli öğretmenlik için mülakat sınavlarına başvuru yapma tarihimiz ne Zaman ve Nasıl yapıcaz?
  Ayrıca diyelim ki mülakatı geçtik, kafamızda uygun olmayan bir yere atadılar cayma şansımız var mı? Yoksa başvuruydu yapıp, sınava girdiğimiz için gitme zorunluluğu var mı?
  Teşekkür ederim..

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, başvuru tarihi MEB tarafından açıklanacak. Sonra puanınıza göre siz tercih yapacaksınız.

 77. sengul dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben Çevre mühendisliği mezunuyum ve çevre sağlığı bölümünden 2014 te formasyon aldım. Fakat liselerde bu bölüm geçen yıl kapatıldı. sözleşmeli öğretmen olarak başvuru yapabilir miyim yada hangi bölüme başvurabilirim?
  Birde KPSS de sadece genel yetenek genel kültür sınavına girdim, Eğitim bilimleri sınavı etkili olacak mı?
  Teşekkür ederim.

 78. Türkan dedi ki:

  Ben 4yıllık Ziraat mühendisi mezunuyum formasyonum yok bu sene kpss den 61aldım sözleşmeli öğretmenliğe başvura bilirmiyim?

 79. Türkan dedi ki:

  Ziraat mühendisiyim 4yıllık fakultwden mezunum kpssden 61aldım formasyonum yok sözleşmeli öğretmenliğe başvura bilirmiyim

 80. zeren dedi ki:

  benim bölümüm merkezi atamalarda 2.öncelikli yani hiç alım yapılmıyordu ama şimdi mülakatlı alımlarda nasıl olur?YÖK denklik belgemizde var

 81. Tugba dedi ki:

  Merhaba,
  Tüm yorumlari okudum cevaplarınız için teşekkür ederim. Benim sorum açığa alınan öğretmenlerin yerine yapılacağı duyurulan atamalarla ilgili. Eylülde bu boşluğu dolduracaklarını söylüyorlar ama atama koşulları nedir? ya da bu bahsi geçen 15 binlik atama önceden duyurulan çakılı atamadan farklı şartlarla mı yapılacaktır? Eğer farklı olacaksa, çakılı atama için belirtilen iller haricinde de bu boşalan kadrolar için atama yapılacak mıdır? Daha çok fazla soru var ama ana hatlarıyla bilgi edinebilirsek müteşekkir olurum. Saygılarımla.

 82. Senem dedi ki:

  Bu sozlesmeli ogretmenlige lisans mezunlarimi alinacak yoksa onlisansta dahilmi acaba.bilgi alabilirmiyim.

 83. Senem dedi ki:

  Bu sozlesmeli ogretmenlige lisans mezunlarimi alinacak yoksa onlisans mezunlarida dahilmi acaba.bilgi alabilirmiyim.

 84. levent dedi ki:

  yav kimse şu soruyu sormuyor neden acaba?
  bu bakan çıkmış kpss genel gültür genel yetenek üzerine kpss eğitim bilimleri üzerine kpss öabt sınavını saymıyorum sözlü puan sıralamasına göre alacağım diyor kimseden ses çıkmıyor yer yerinden oynaması lazım arkadaşlar…adam öğretmen almıyor köle veya yandaş alıyor

  1. Gamze dedi ki:

   P3 puanı ile sözleşmeli öğretmenliğe başvurulur mu

 85. Sudeniz dedi ki:

  Kpss öğretmenlik için kullanılan puan türünden 60 aldım .s alan sınavına daha girmedik biliyorsunuz ki 20 ağustosta gireceğiz, kaç almam gerekiyor ve sözlü mülakata çağırılır mıyım?

 86. Bahar dedi ki:

  Merhaba benim puanım çok iyi eylülde szleşmeli atanırsam şubatta kadrolu atama olursa kadroluya tercih hakkım var mı bunun kesinliği varmı 96 aldım yazık etmek istemiyorum

 87. kadir dedi ki:

  mrb; ben iktisat mezunuyum başvuru yapabilir miyim?

 88. Esra dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bir kamu kurumunda sözleşmeli memur olarak çalışmaktayım. Sözleşmeli öğretmenliğe başvuru yapma imkanım var mı .istifa ettikten sonra belki bir süre geçmesi gerekiyor diye biliyrum sözleşmeli olarak tekrar çalışabilmek için .kesin bilgisi olan var mı ?

 89. Burak dedi ki:

  Ya ne kadar saçma o zaman puanı düşük olanların yine şansı yok yüksek puanlar başvuru yapacak atanacak şubatta ataması gelecek ve gidecek ne anladık biz bu işten garantiye alacak adam kendini sözleşmeye başvuran ilk atamaya başvuramaz gibi bi hüküm yok mu?

 90. özlem dedi ki:

  Diyelim ki mülakata girdik. Puanımız belirlendi ama tercih yapmama kararı aldık. Bu durumun herhangi bir yaptırımı olur mu?

 91. kpss mağduru atanamamış öğretmen dedi ki:

  Atanamayan resim öğretmeni mezunuyum p10 dan 49 küsür aldım p3 58 aldım istediğim puan türünden başvurabilirmiyim ne olur taban puan olmasın Allahım

 92. Nejla dedi ki:

  Merhaba…Sözleşmeli öğretmenlik başvuru ekranı P10 puanı düşük olanlara da açılabilecek mi?Sadece p10 puanı mı gerekli ?

 93. bengi dedi ki:

  96 puan ile nokta atışı yapabilirsin bence 🙂 yani uğraşma sözleşmeli falan 🙂

 94. Fatıma dedi ki:

  Merhaba ben bu yıl mezun oldum. Laboratuvar teknikerligini bitirdim . bizimde sözleşmeli atanma hakkımız var mı.tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, açıkçası sizin alandan öğretmenlik branşı var mı bilmiyorum. Formasyonunuz varsa şu linke bakmanızı öneririz:
   http://www.kamudanses.com/agustos-sozlesmeli-ogretmen-atama-kilavuzu-yayimlandi/

 95. toprak dedi ki:

  merhaba biz bu sene nişanlımla beraber sınava girdik ve sözleşmeli öğretmenliğe başvuru yapacağız. atandığımızda ikimizinde mesleği öğretmenlik olduğundan dolayı eş durumu ataması yapabilirmiyiz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, maalesef hiçbir şekilde tayin hakkınız olmayacak.

 96. emrah dedi ki:

  Ben taseron calisiyorum yakinda kadro gelecek ama kadromuz sabit yer degistirme olmayacak…esim sinif ogrt. Sozlesmeli atsnirsa bizim durumumuz nasi olur birde cocugumuz var iki yasinda . es durumubdan tayini biz en kisa nekdr surede isteyebiliriz.. Yardimci olursaniz sevinirim

 97. Aycan dedi ki:

  Neden o kadar soru sorulmuş önlisanslar için cevap verilmiyor…önlisans sağlık kurumları işletmeciliği mezunuyum. Başvuru Hakkı’m var mı ??? KPSS sınavına da var biraz Zaman… Bilgilendirmeyi genel açıdan değerlendirin lütfen Admin

  1. admin dedi ki:

   Hocam tabii ki başvurabilirsiniz. Lise mezunları bile şartsız başvurabiliyorsa siz de hayli hayli başvurabilirsiniz.

 98. Flz dedi ki:

  Merhaba ben tarih bölümünden yeni mezunum. Formasyon sertifikam diplomam herşey tamam .Kpssp1 p2 ve p3 üm 50 puan üstünde fakat p10 48 🙁 sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilme şansım var mı ? öabt sınavına gireceğim ve ondan 50 üzeri alırsam p10 puanım 48 olduğu için yine mi başvuramıyorum ? teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bakanlığın açıklamasında “(KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olması şarttır” ifadesi var. Ancak burada şu anlam da çıkabilir: Alan sınavı olmayanlar KPSS10, alan sınavı olanlar KPSS121 puan türüyle başvuracak. Bu durumda başvurabilirsiniz ancak belirttiğimiz gibi de madde biraz yoruma açık. Başvuru sırasında netleşecek artık durumunuz.

 99. guler. dedi ki:

  Bu yorumları okuyorum da beynime kan fışkırıyor doğrusu.kimse demi yo ki 90 alanla 50 alan adam nasil aynı kefeye konulur da ben düşük aldım beni alsınlar derdinde herkes…kusura bakamayan ama kpss den elli alan adamdan ogretmen falan olmaz.önce biraz sorumluluk taşımasını bilmeli bi ogretmen.ben kendi adima söylim benim puanim yüksek ve ben den düşük puan alan kisinin de mülakata beni geçmesinin yolunun açılmış olmasına dayanamiyrmm.şu barajı kaldirin diyen arkadaşlara pes diyorum Başka bişey demiyrm

  1. arif dedi ki:

   Puana göre mi kaliteli öğretmen olunuyor acaba…
   Sınavı kazanıp iki kelimeyi bir araya getiremeyen öğretmenler var…

 100. Edebiyatçı dedi ki:

  İyi günler. Bildiğim kadarıyla sözleşmeli atanmamız dahilinde şubatta kadrolu için müracaat hakkımız da olacak. Bu durumda birçok kişi bu hakkı kullanacaktır ve alınan sözleşmeli öğretmenliğin hiçbir anlamı kalmayacaktır aynı yerler yine açılacaktır. Bu durumda kadroluya geçenlern yerine nasıl bir plan düşünülüyor haberinz var mı bundan? Diğer bir sorum ise şu sözleşmeli öğretmenler aday öğretmenliğe tabii tutulacaklar. Şubatta kadrolu atandıklarında adaylık süreci bitmiş mi kabul edilecek. Kılavuzu bayağı inceledim ama bunlara cevap bulamadım ve bence gayet mühim konular. Bilginiz dahilindeyse cevaplarsanız sevinirim.

 101. Mustafa dedi ki:

  Mrb bu yil universite sinavlarinada girdim hukuk fakultesi geliyor. Sozlesme atandigim il farkli olursa eger universite ogrenimi nedeni ile tayin alma hakkim var mi acaba

 102. Bse dedi ki:

  Merhaba ben bu yıl kpssye girdim ve kpss 10 puanım 49.97 fakat ben ağustosun 20 sinde yapılacak olan alan sınavına girecegim onun sonucuyla eylül de başvuru yapabilir miyim?

  1. Tb dedi ki:

   Benimde p10 puanım 48 matematik öğrtmenliği, acaba alan sınavından 50 üssü almam yeterli mi yoksa.. Hem p10 hemde p121 50 üssü olmalı acil cevap lütfen admin.

   1. admin dedi ki:

    Bu konuda bir açıklama yok ancak çok büyük ihtimalle p121 puan türünüz 50’yi geçerse sıkıntı olmaz.

 103. Evren Bora dedi ki:

  Arkadaslar ben askeri personelim eşim sözleşmeli mülakatı kazanıp atanırsa eş durumundan nasıl faydalancaz?

  1. admin dedi ki:

   Maalesef yararlanamazsınız.

 104. kpss mağduru atanamamış öğretmen dedi ki:

  Lütfen gerekli mercilere iletin atama bekleyen özel yetenek bölümü mezunları (resim müzik beden)öğretmen adayları 50 altında puan almışlar atama bekliyorlar sayın adamın lütfen bu feryadını zıt gerekli mercilere ulaştırın taban puanını indiçsinler oki mülakat olacak niye milletin heyecanı,umudu,hayalleri ile oynuyorlar.

 105. sosyoloji dedi ki:

  Formasyon ogrencisiyim,p10 dan alinacaksa 45puanim var.Zaten alimi zor bir bolum yillardir.kpss ye bazi sebeplerden hazirlanamadim.Diger p 1 2 3 _ 53 53 52.Simdi boyle bir imkanda sadece gorevimi yapmak istyrum yillardir ugrasiyrum tek derdim egitim lutfen baraj olmasin. Bunu nasil duyurabilirim lutfen yardimci olun. Yada bu sekilde basvurabilir miyim?

 106. Gazel dedi ki:

  Merhaba ,diyelim ki sözleşmeli olarak atandim ,tercih yaptım atandığım yer belli oldu fakat gitmedim sonraki süreçte kadrolu alıma basvurmamda bir sorun olur mu ,bunun herhangi bir yaptırımı var mıdır ?

  1. admin dedi ki:

   Hocam soru cevap bölümünde de aktardığımız gibi sözleşmeyi feshetme hakkınız var 30 gün önceden başvurmanız şartıyla.

 107. imren dedi ki:

  şuan basvurular başladı mı ? ben siteye girdim ama bişey göremedim.

 108. imren dedi ki:

  başvuru şuan başladı mı ? göremedim ben 🙁

 109. reyhan dedi ki:

  Merhaba ben sisteme girdim başvurumu yapıyorum ama kaydet deyince sunucu hatası veriyor ve kaydım gerçekleşmiyor ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz.

 110. sibel kocar dedi ki:

  Merhaba Hocam kpss yok, formasyonum yok, lisans., yüksek lisans ve onlisans diplomalarim var , dereceyle mezun oldum bu yıl başvuru yapmam dogrumudur saygılar.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bu durumda başvuru yapma imkanınız yok zaten.

 111. Esra dedi ki:

  Lutfenn yardmcıı oluunnn…..hocam ben yaz tatili dolayısıyla şehir dışındayım sözleşmeli öğretmenlik icin başvuru yaptktan sonra onaylatmak için ikametgahımızın bulundugu il milli egiitim müdürlüklerinde mi yapmak zorundayız yoksa bulundugumz şehirde yapabilir miyiz ??????????

  1. admin dedi ki:

   Bulunduğunuz ilde yapabiliyorsunuz hocam. Başvuru formunu doldurduğunuzda onaylatmak için il seçme bölümü mevcuttur.

 112. nurten dedi ki:

  2012 Yılında kpss sınavına gıren lıse mezunları sözleşmeli ögretmenlik için başvurabilir mi

 113. Mağdurum dedi ki:

  Lütfen yol yakın Ken 50 barajını kaldırın bir sürü din kültürü öğretmeni 50 nin altında puan almış barajı kaldırın çünkü zaten puana göre kontenjanın 3 katı kadar aday çalışacaksın 50 taban puanı koymanın manası nedir

 114. Ömür dedi ki:

  Mrb. Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için iki gündür uğraşıyorum fakat her denememde, son onaylama bölümünde hata veriyor sistem. Google Chrome ve İnternet Explorer’in ikisini de denedim aynısı oluyor. Ne yapmalıyım, ne önerirsiniz arkadaşlar. Dönüş yaparsanız sevinirim.

  1. ersin dedi ki:

   hocam. EĞER TERCİHLERİNİZİNDE HATA VAR DİYORSA ŞÖYLE YAPIN: tercih kısmında illeri seçerken hata oluyormuş. örneğin İstanbul yazıp üstteki listeye ekle seçeneğine tıklamak lazım. tek tek yapıp sıraya koyun ve en alttaki tercihlerim dışındaki illere yerleştirilmeyi kabul ediyorum seçeneğini kesinlikle işaretleyin. kolay gelsin 🙂

 115. Meliha dedi ki:

  Sözleşmeli alım için hangi yıllar arası kpss puanı istiyor?

  1. admin dedi ki:

   2016.

 116. ZUHAL dedi ki:

  ÖĞRETMENLİĞE BAŞVURAMIYORUM HEP HATA VERİYOR ACABA NEDENDİR

  1. Ömer Faruk dedi ki:

   Sözleşmeni yenileme beni ara hemen

 117. ZUHAL dedi ki:

  öğretmenliğe başvuramıyorum hep hata veriyor ne yapmam gerek acaba

 118. Şeyma dedi ki:

  Merhabalar
  P 10 türünden mülakata girip tercih yapmama hakkımız var mı yoksa her mülakata giren tercih yapmak zorunda mı ?

 119. hersey tamam dedi ki:

  hocam . basvurum tamam . onay da tmam. bana iki kagıt vrdıler en son . ikiside aynı. bundan sonra ne yapmam gerekıyorr?

 120. Selda dedi ki:

  Merhaba,ben formasyon eğitimi aldım ancak tek dersten kaldığım için sertifika alamadım.Acaba sözleşmeli öğretmenlik için başvurabilir miyim?Kaldığım ders seçmeli ders.Bir cevap verirseniz çok sevinirim.Selamlar

 121. Atanması engellenmek istenen öğretmen dedi ki:

  Değerli hocalarım bir sorum olacak. Ben bu 15000 sözleşmeli öğretmenliğe başvurdum ve kazandım diyelim. Puanım yüksek ve eğer ilerde kadrolu alım olsa tercih hakkım ve kadroya geçme hakkım var mı? Net bilgisi olan arkadaşlar lütfen bilgi verir misiniz?

 122. atama dedi ki:

  merhabalar. başvuru yapmaya çalıştım ama alanım görünmüyor. ne yapmalıyım

 123. Elif dedi ki:

  Benim branşım arapca. Mülakatta branşla ilgili soru veya konu anlatımı sorarlar mi

 124. Mutsuz dedi ki:

  Bundan sonraki bütün öğretmen atamaları sözleşmeli olacak” ifadesini kullanan Yılmaz, “Şimdi alacağınız sözleşmeli, şubatta alacağınız kadroluysa ben buna başvurmayayım, şubattakine başvurayım’ diyen oluyor. Bundan sonraki bütün öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmen kapsamında yapılacak. Sözleşmeden kadroya da dört yılın sonunda olacak. Artık Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacını sözleşmeli öğretmenlerden karşılayacaktır.

  Artık kadrolu olmayacak mı yani:(

  1. admin dedi ki:

   Maalesef, Bakan bu şekilde açıklama yaptı.

 125. Mehmet dedi ki:

  Admin sayfayı komple okudum lise mezunu sözleşmeli olarak başvuru yapabiliyor mu bi yorum da yapabiliyor denmiş. Formasyon şartı var ise bunlar nasıl başvuru yapıyor yoksa sadece kpss ye girmiş olmak yeterli mi ? Buna karar veremedim suan

 126. Mehmet dedi ki:

  Lise mezunları formasyon alabiliyor mu artık sistem mi değişti nasıl öğretmenlik içinbaşvuru yapabiliyor

  1. admin dedi ki:

   Lise mezunlar formasyon alamıyor, o kadar da değil 🙂

 127. İrfan dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen göreve başladıktan sonra nikah yapıp evlenirse, diğer devlet memurları gibi 7 gün evlilik izni kullanabilir mi? Acil cevap verirseniz sevinirim. Nişanlıyız ve düğün tarihini daha ayarlayamadık bu yüzden.

  1. admin dedi ki:

   İzinler konusunda kadrolu öğretmenlerin haklarına sahipsiniz.

 128. Ayşe dedi ki:

  Nişanlım da ben de bu yıl öğretmen olarak mezun olduk. Atama bklıyoruz eylülden önce evleneceğiz söLeşmeli olarak eşleri aynı yere atama gıbı bır durum var mı. Yoksa 4 yıl ayrı mı yaşayacak eşler

  1. admin dedi ki:

   Maalesef sözleşmeli öğretmenlikte eş durumu olmuyor. Ayrı kalmanız gerekecek.

 129. Aycaa dedi ki:

  Mülakat yerleştirme merkezi sonucunuz bulunmamaktadır. Yazması kesinlikle sınava girmeye hakkım olmadığını mı ifade ediyor.

  1. celal dedi ki:

   Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.bende de bu yazıyor. ne iş anlamadım.. 😕

 130. cedy dedi ki:

  Merhaba benim mulakat yerim yazmiyor neden olabilir ? Basvurumuda onaylatmistim ???????? Mulakata bile giremiyorumm girecegim sehir neden yok

 131. Yasemin dedi ki:

  Bu özlük haklarından kasıt nedir?

 132. Merve dedi ki:

  Merhaba sosyal bilgiler öğretmenliği 67 puanla 16 bin siralamam öabt ile siralamami 3binlere çekmem mümkün mü

  1. admin dedi ki:

   Yani ihtimal tabii ki vardır ancak kaç net yapmanız gerek bilmiyorum 🙂

 133. Büşra dedi ki:

  Merhaba, bu ilk sözleşmeli öğretmenlik alımına başvurmayıp şubattakine başvuru yapabilir miyiz? Eylülde ön başvuru yapanlar arasından alım olacak tekrar başvuru ve mülakat olmayacak diyenler var.

  1. admin dedi ki:

   Zannetmiyorum böyle bir şey olacağını.

   1. aslı dedi ki:

    admin ben sınıf mezunuyum 67 puan aldım ve mülakata katılamıyorum tekrar atama olursa başvurabilir miyim ya da atama olursa mülakata katılanlar arasından mı seçilir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 134. cemil dedi ki:

  Şuan kadrolu memur olarak başka bir kurumda çalışmaktayım…kurumlar arası geçişten yararlanabilir miyim?

 135. şahin dedi ki:

  mrh ben ÇEKO mezunuyom sokağa çıkma yasağndan dolayı köyde mahsur kalarak başvuru yapamadım. Hani birazda adalet konuşmalı diyorum. Umutlu değilim ama yinede soruyorum bizimde başvuru hakkımız var mı?

 136. ayşe dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben şubatta mezun oluyorum. Eğer şubatta sözleşmeli öğretmenlik için mülakat ben mezun olmadan önce gerçekleştirilirse mülakata girebilir miyim?

 137. AYdın dedi ki:

  Merhabalar,
  Sözleşmeli öğretmenlik için girdiğimiz mülakatta 60 puanı geçemezsek Şubat ayında yapılacak alımlardaki durumumuz ne olacak, girebilecek miyiz?

 138. Eda dedi ki:

  Merhaba, bu mülakat sürecinde 60 alamazsak, Şubat’taki mülakata tekrar girebiliyor muyuz?

 139. dilek dedi ki:

  Eylüldeki mülakatı geçemezsem diğerine örneğin kasımda olursa kasımdaki mülakata başvurabilecek miyim ?

  1. birisi dedi ki:

   Sevgili site yetkilisi, Bu soruya cevap verin lütfen!!!

 140. merve dedi ki:

  Merhabalar,
  Mülakata çağrılmazsak şubat atamasına da başvurulamıyor diye duydum.Ama mülakata katılıp mülakattan geçemezsek başvuruluyormuş.Yani asıl mesele mülakata alınıp alınmamakmış aslında öyle mi?Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 141. Buse dedi ki:

  Lisans mezunları içinde kpss ye girme şartı varmı?

 142. ufuk dedi ki:

  Ücretliye başvurdum sözleşmeliye olumsuz etki eder mi ?

  1. admin dedi ki:

   Hayır hocam.

 143. ali dedi ki:

  sayın admin benim kpss p10 puanım 48 öabt p121 puanım 59 sözleşmeli öğretmenliğe başvuru yapabiliyormuyum

  1. admin dedi ki:

   p121 puanınızla başvuru yapacaksınız. 59 puanla tabii ki başvurabilirsiniz fakat MEB’in açıklayacağı taban puanı tutturmalısınız ki sözlü mülakata çağrılabilirsiniz.

   1. ali dedi ki:

    bazı yerlerde her iki puan türü içinde 50 ve üzeri olması gerektiği söyleniyor 59 puanla pek bi ümidim yok ama yinede şansımızı denemek istedim teşekkürler admin

 144. Hakan dedi ki:

  Merhaba,
  KPSS ÖABT sınavından 50 üstü alanlar mülakata girecekler. Bu mülakata çağırılıyor muyuz, yoksa bizim tekrar başvurmamız mı gerekiyor?
  İlginiz için teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Aman hocam sakına çağırırlar diye beklemeyin, şu yazımızı okuyunuz: http://www.kamudanses.com/sozlesmeli-ogretmenlige-kimler-nasil-basvuru-yapacak/

 145. emo dedi ki:

  Hocam ben suanda kendi Memleketim den ayri bir ildeyim yanliz on başvuru mu burda yapıp bu ilde onaylatip kendi ilime gidebilir miyim hocam sadece on başvuru icin

  1. admin dedi ki:

   Mülakatı nerede almak istiyorsanız tercih edersiniz, herhangi bir yerde gidip onaylatırsınız sıkıntı olmaz. Önemli olan tercihlerinizdir.

 146. Mahmut yucel dedi ki:

  İyi günler…30 eylulde askerlik tecilim bitiyor… Atamalar 12 ekim diye biliyorum… Oldu ki bi yere atandim…tecilimin bitmiş olması sözleşme için problem olur mu

 147. Kübra dedi ki:

  Merhaba,
  Eğitim fakültesi mezunlarınin da mülakat sınavına başvuru esnasinda pedagojik formasyon belgesini istenen evraklar arasında bulundurması gerekiyor mu ?

 148. gizem dedi ki:

  Eylül mülakatına girdik ve istediğimiz yere yerleştirilemediğimiz takdirde kasım ve şubat mülakatlarına girebiliyor muyuz? Yoksa mülakat puanı bir kez mi veriliyor sadece ?

 149. eda dedi ki:

  Kpss p121 puanim 49.85 p10 puanim da 49 başvuru yapmak şansım var mı?

  1. admin dedi ki:

   Zaten başvuru şansınız yok hocam taban 50 puan. Ancak yine de deneyin siz.

 150. lale dedi ki:

  merhaba lar.ben iki lisans mezunuyum .hem p10 hem p121 den tercih hakkım var.ama ben p10 dan beden egt öğretmenliğinden yerleşme şansım yüksek diye onu istiyorum.geçen başvurularda basvurmadim.kadrolu alim la giderim diye.malesef yapılan açıklamadan sona başvurular bitmişti.şimdi tekrar alım olur nasıl olsa tekrar başvuru açılır p10 dan diyerek bekliyordum.milli eğitimde çalışan bi takımımda öğrendim ki p10 başvuruları daha once yapılan başvuruları dikkate alacakmış? yani tekrar başvuru gibi bir şansımız olmayacak.birçok insan kadrolu alınacak diye yüksek puanim diye başvuru yapmadı p10 dan .ne olacak ?

 151. Perihan dedi ki:

  Merhaba ben almanca öğretmenliği mezunuyum alan puanım 74,324 acaba mülakata girersem aldığım puanla atanamazsam ikinci atamada bir daha sözlü mülakata girmem mi gerekiyor yoksa aldığım puan mı geçerli olacak şimdiden teşekkürler 🙂

 152. Tuğaba dedi ki:

  Merhabalar..ben sözleşmeli öğretmenliğe başvuru yaptım.Çıkmaz diye tahmin ettiğim için aynı zmanda ücretli öğretmenliğede başvurdum. Eğer ola ki sözleşmeliye hak kazanırsam ücretli başvurum sayılır mı sayılmaz mı?

  1. admin dedi ki:

   Bir şey olmaz hocam, çıksa da bırakırsınız ücretliyi.

 153. Baha dedi ki:

  Ben polis memuruyum sözleşmeli öğretmenliğe atansam istifa edip başlayabilirmiyim yoksa muafakiyet mi gerekli

 154. Ecem dedi ki:

  sözleşmeli öğretmenlik başvuru listesinde okul adım yok mebte gerekli bilgiyi vermiyor ne yapmam lazım?

 155. nursah dedi ki:

  sözleşmeli öğretmenlik başvurusunda okul adım ve bölümüm çıkmıyor nereden bilgi alabilirim ?

 156. zeynep dedi ki:

  Sozlesmeli ogrermenlige atandim diyleli m bidahi ki yil kpss ye girme sansim var mi kadro alinca sozlesmeli ogretmnligi birakabiiyrmuyuz

 157. Fatih dedi ki:

  Çalışma iznim Valilikler iptal edildi özel öğretimde görev alamıyorum 5 bin dershane öğretmeni alımına müracaat edebilir miyim devlete atanabilir miyim bilen arkadaşlar lütfen cevap yazabilir mi

 158. Gul dedi ki:

  Merhaba benim resım p10 puanıyla olana başvurmuştum ama başvuruda PDF sabıka kaydı ve saglık raporunu yuklemedım ne zaman tıklasam kapaıyodu. P121 olana basvuramıyoruz sanırım subatta olacak olan atamaya sadece mulakatı gecemeyenlermı cagrılıcak tekrar basvurabılırmıyım

 159. Betul dedi ki:

  Atama yapılacak iller 25 tane mi. Başka bir sitede 49 tane il yazıyordu. Burda Karaman a kadar yazılmış.

 160. Nihal dedi ki:

  Merhaba, mülakata çağıridin fakat gidemedin.Diğer aylardaki alımlarda başvuru yapabilir miyiz ????

 161. Nihal dedi ki:

  Merhaba mülakata gidemedin,önümüzdeki alımlarda tekrar basvurusu yapabilir misin?

  1. admin dedi ki:

   Yani süreç nasıl işleyecek tam olarak belli değil. Fakat başvurular alınabilir tekrar.

 162. Firuze dedi ki:

  Kadrolu atansak da mülakata gidecekmiyiz

 163. Naz dedi ki:

  Hocam ben eylül için sözleşmeli başvurusu yapmadım . Ama 81 puanım var . Suan bir söylenti var. Subatta tekrar başvuru hakkı verirler demi. Bu eylül başvurusuyla şubat ataması yapmazlar demi. Subatta tekrar başvuru hakkı verirlermi

 164. hatice kugu dedi ki:

  Meraba kolay gelsin
  Bu sözleşmeli alımda onlisanslilarinda yerleşeceği sonra kadro alacağını iddaa edenler var. Bu isin doğruluğu var mi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, böyle bir şey söz konusu değildir hocam.

 165. Rabia dedi ki:

  Merhaba.
  Mülakata girdik iyi bir puan aldık ama tercih yapmadık. O zaman bir dahki atama döneminde sıkıntı olur mu. Puanımzı düşürürler mi

  1. admin dedi ki:

   Hayır hocam böyle bir şey söz konusu değil.

 166. Kevvsss dedi ki:

  Eşim polis. Eşimin memleketini yazarsam sözleşmeli öğretmen olarak. Eşim yanıma gelebilir mi

 167. nil dedi ki:

  60 ve üzeri alan herkes tercih yapma hakkı kazanmış oluyor.sorum şu; 60 ve üzeri alan herkes kontenjan sıralaması icine girerek atanma hakkı kazanmış mı demektir? mülakat puanım 76.33 müzik öğretmenliği.atanma oranım nedir sizce,aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   60 ve üzeri alan herkes başvuru yapabilecek ama sizin bölüme ne kadar kontenjan verildiyse o sıralamaya dahil olan puanlar atanabilecek.

 168. abdullah dedi ki:

  Hocam ben bu sene kpss girecem diyelim siralamaya girdim ama tecilimde agustos ayinda bitiyor tercih islemlerini felan nasil yapicam bi bikginiz war mi acaba erteleme sansimda yok

 169. mert dedi ki:

  Benim yardıma ihtiyacim var cevap verirseniz sevinirim. Bu sozlesmeli öğretmenlik tercihinde bulunduk atandik diyelim. Ama atandigimiz yere gitmedik yaptırımı nedir, başka bir kurumda sozlesmeli veya kadrolu olarak ise baslayabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Hocam öyle bir yaptırımı yok.

 170. Hsb dedi ki:

  Merhaba ben su an ozel bir okulda calisiyorum. 1 hafta once atanma ihtimalim var diyerek cikis yapmak istedim ancak tazminatla vs tehdit ederek kabul etmediler. Sozlesmeli olarak atanma durumum olursa okulla olan anlasmamin bir engeli olur mu?
  Bir de diyelim ki atandim ama gidemedim. Sonraki alimlara (olursa) ayni mulakat puanimla basvurabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Hocam özeldeki anlaşmanız sözleşmeli öğretmenliğe engel olamaz. Bir şekilde anlaşır bırakırsınız ki sakına, atanırsanız gitmemezlik yapmayın. Zira herkese nasip olmuyor atanmak…

 171. Alp karadeniz dedi ki:

  Gençlik Spor bakanlığı nda sözleşmeli personel olarakçalışmaktayım KPSS sınavına girdim mülakattan daha sonra mülakattan yeterli puan aldım ben milli eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli öğretmen olarak atandım milli eğitim bakanlığında göreve başlama herhangi bir engel var mı…Şundan dolayı soruyorum bu sözleşmesi fes edilenler falan benim sözleşmem fes edilmedi hala çalışıyorum gençlik Spor Bakanlığına bırakıp sözleşmeli öğretmenliğe geçeceğim geçebilir miyim

 172. Hamza dedi ki:

  Hocam ben sozlesmeli olarak atandim. Fakat saglik kosullari bakimdan annem e bakmam gerekiyo ve tek basina hayatini idame ettiremiyor. Gerekli saglik raporuda elimde mevcut. Sorum su ben bu durumda annem in yanina tayin – gecis yapabilirmiyim ?

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlikte hiçbir şekilde özür grubu tayini yok. Ancak siz yine de araştırın hocam

 173. mağdur dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli olarak atandim. Kadrolu alım olursa basvura biliyor muyum? Ikincisi mülakat a girebiliyor muyum

 174. mağdur dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli olarak atandim. Kadrolu alım olursa basvura biliyor muyum?

 175. burcu dedi ki:

  Bende sözleşmeli öğretmen olarak atandım. Onay raporum henüz gelmedi ayın 17 sinde göreve başlarım ama büyük ihtimalle. maaşımı ne zaman alabilirim

 176. Atakan dedi ki:

  Arkadaşlar ben s.öğr. Başvurdum ve atandım ama il milli eğitim müdürlüğü vermiş olduğum belgeler doğru olmasına rağmen mezun olduğum üniversiteyi yanlış girmiş ve bende bunu atandıktan sonra fark ettim bu hatayı düzelttirebilirmiyim şimdi acil cevap verirseniz çok sevinirim

 177. cansu dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmen başka bir kuruma kadrolu atansa sözleşmeliyi bırakıp gidebilir mi ? Bir sorun olur mu ??

  1. Bukettt dedi ki:

   Ben de bunu merak ediyorum

 178. Sozogr dedi ki:

  Sozlesmeli ogretmen olarak atandim okul müdürü sozlesmeli ogretmenlerin 4 yil boyunca 8 5 çalışacağını söyledi bununla ilgili bilgiyi nerden alabilirim

  1. admin dedi ki:

   Evet, bununla ilgili resmi açıklamalar yapıldı. Ayrıntılar netleştiğinde tam bilgi sahibi olabiliriz.

 179. Bukettt dedi ki:

  Merhaba, ben sözleşmeli öğretmen olarak atandım ve 3 gün sonra istifa etmek zorunda kaldım. P3 puanım ile merkezi alımlara basvurabilirmiyim yani kadrolu alımlara.

  1. Ahmet dedi ki:

   Hocam istifa ettikten sonra memur alimlarina basvurabildiniz mi yoksa 1 sene beklemeniz mi gerekti . Ya da şimdiki sözleşmeli öğretmenlik alimlarina basvurabildiniz mi

 180. Bozkurt dedi ki:

  Mülakatta cagrilip atanamayanlar tekrar mulakata girebilecek mi hocam ?

 181. Merve enis dedi ki:

  Iktisat bölümü mezunuyum sözleşmeli ogretmenlige basvurabilirmiyim formasyon almadım ama .

 182. nihat dedi ki:

  Bu sene başka atama olacakmı ve olursa degerlendirme kriteri ne olur

  1. admin dedi ki:

   2017 Şubatta bir atama olması bekleniyor. Yine sözlü mülakatlarla değerlendirme olması yüksek ihtimal.

 183. kayra dedi ki:

  ben kpss ye girdim okul öncesi öğretmni adayıyım.alan sınavına olumsuz durumdan dolayı giremedim.sözleşmeli öğretmenlik ve MEB öğretmenli başvurusunu sadece kpss puanımla yapabilir miyim

 184. atilla maran dedi ki:

  ben mülakata gireceğim ama bir sorunum var yaralamadan ceza aldım ve yasaklanmış haklarımı 27 temmuzda alabileceğim bu durumda mülakatla atanmam gerçekleşirse atanmamda bir sorun çıkar mı?

  1. admin dedi ki:

   Bu konuda maalesef bilgi sahibi değiliz.

 185. Ali dedi ki:

  Merhaba, sizin aldığınız şikayet ve fikri analize göre sözleşmeli öğretmenlerin en az 4 yıl sözleşmeli + 1 yıl kadrolu çalıştıktan sonra eş durumundan yararlanacak olması ve bu sürenin oldukça uzun olması şikayetleri artırıp MEB’e geri adım atmak zorunda kalmasini sağlayabilir mi ?
  Lütfen bu konuda ki yorumunuzu oldukça merak ediyorum..

  1. admin dedi ki:

   Daha önce kaldırılmaz dediğimiz sözleşmeli öğretmenlik, memurluk tipi bir gecede kaldırıldı, herkese tüm haklarıyla birlikte kadro verildi. Başka yorum yapmak istemeyiz 🙂

 186. Ayhan dedi ki:

  Arkadaslar bu 20.000 atamada insallah atanacagim ama tecil hakkim bitti 5.ayda askere gidecegim 11 ayda gelecegim bu yuzden oryantasyon seminerlerine katilamayacagim vu durum goreve baslamama engel olur mu

 187. Ayşegül dedi ki:

  2016 ekim ayında sözleşmeli öğretmen olarak Cizre ye atandım, eşim ise deniz astsubayı. Ne benim onun yanına gitme durumum var ne de onun benim yanıma gelme durumu var. Bizim durumumuz ne olur acaba bilen var mı

  1. admin dedi ki:

   Maalesef yapacak bir şeyiniz yok.

 188. Enes dedi ki:

  Eşim 19.07.2017 tarihinde Şırnak Silopi’ye atandı. Şu anda 4,5 aylık hamile seyahat etmesi hele ki Şırnağa bu durumda seyahat edip göreve başlaması çok zor. Ama kazanılmış hakkını da kaybetmesini istemiyoruz bu konuda nasıl bir yol haritası izleyebiliriz ? Şırnağa gitmeden ve kazanılmış hakkını kaybetmeden ücretsiz izin kullanması vs. mümkün olabilir mi ? Emsal durumlarda nasıl bir yol izleniyor?

  1. admin dedi ki:

   Bu konuya pek hakim değiliz, yanlış bilgi vermemek adına bir yorumda bulunamıyoruz maalesef.

 189. Aygül dedi ki:

  2017 eylül atamasında sözleşmeli olarak atandım. Bir sene atandığım yerde öğretmenlik yaparken aynı zaman da 2018 kpss ye tekrar girip başka şehirlere aldığım puanla yine öğretmenlik için başvurduğum zaman tekrar atamam olur mu acaba? Sonuçta sözleşmeliyim, kadrolu değilim.

 190. Esma dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenler belli süre eş durumuyla tayin isteyemiyor.Farklı kurumda çalışan devlet memuru (uzman çavuş)eşinin sözleşmeli öğretmenlik yaptığı yeri eş durumundn tayin isteyebilirmi ?

 191. yusuf dedi ki:

  fen edeniyat ögrencisiyim atama olurmu yoksa bırakayımmı simdiden

 192. Hakan dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben Deniz astsubayı olma durumum var. Ve evleneceğim kişi sözleşmeli öğretmen ve denizi olmayan bir yerde. Şimdi biz evlenirsek. Benim yanıma gelme durumu yok mu. Sonuçta benim denizi olmayan bir memlekete tayinim olamaz. Bu durum nasıl olacak. Yardım ederseniz sevinirim ?

 193. Elif dedi ki:

  8 mart 2018 de diyanet alım yaptı ve diyanet kurumuna atanan kişilerin atama yerleri belli oldu. Ama aynı zamanda bu atanan kişiler 20.000 sözleşmeli öğretmen alımına da müracaat ettiler. Bu atanan kişiler mülakata çağırılır mı? Eğer mülakata çağırılırsa diyanetteki atamaları ne olacak. Diyanetten istifa Edip öğretmenlik yapabilirler mi?

 194. Sena dedi ki:

  Merhaba. Ben mülakata çağrıldım. Lakin mülakat a gitmek istemiyorum. Mülakata gitmedigim taktirde bir sıkıntı olur mu ?

 195. betül dedi ki:

  merhaba. ben güzellik ve saç bakımı bölümünün lisesini bitirdim birde bölümün iki yıllık üniversitesini okudum. şimdi öğretmen olmak istiyorum. sözleşmeli öğretmenlik yapmak istesem direk okula gidip konuşsam ihtiyaçda varsa beni alırlarmı ? ikinci sorum ise kadrolu öğretmen olmak istediğim için kpssye girip gazi üniversitesinde bölümümün öğretmenliğini okuyup mezun olsam kadrolu öğretmenlik yapabilirimiyim ? yoksa kpssye girmeme gerek yokmu ? yani ne yapmam lazım hiç bilmiyorum nolur yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir