Öğretmen

ÖABT Sonuçlarının Açıklanmasıyla 12 Bin 247 Kadro Başvurusu Alınacak

2Q==

Milli Eğitim Bakanlığı, daha önce 15 bin öğretmen alımına dair kılavuzu yayımlamıştı. Kılavuzda yer alan tarihlere göre Öğretmen Alan Bilgisi (ÖABT) uygulanmayan 2 bin 753 kadro için başvuruları 5 ile 11 Ağustos tarihleri arasında alınmıştı. Sözlü sınav için ise Ağustosun sonlarında yapılıp tamamlanmıştı. Geride kalan diğer kadrolar için ise ÖABT sınavı şartı aranıyordu.

ÖABT sınavı puanlarını kullanılması gereken diğer 12 bin 247 kadro için başvuru tarihleri ise yayımlanan öğretmen alımlarına dair kılavuzda 5 ile 8 Eylül tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. Yine yayımlana kılavuza göre 9 Eylül itibariyle başvuru yapan adayların sözlü sınav merkezleri ilan edilecektir. İlandan 10 gün sonra ise yani 19 Eylül tarihinden başlayarak 27 Eylül tarihine kadar bütün adaylar açıklandığı gün ve tarihlerde sözlü sınava alınacaktır.

Diğer genel başvuru şartları olarak ise Türk vatandaşı olmak, mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacak alana uygun olması, yurt dışında yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenim veya pedagojik formasyonlarının yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya denkliği kabul edilmiş olmak, 2016 KPSS atanacağı alan için puan türleri ( KPSSP10 ve KPSSP121) bakımından 50 ve üzeri bir not almış olmak, devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektirecek bir ceza almamış olmak, 657 sayılı kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak çalışanların sözleşmeleri feshedilenler başvuru tarihinin son gününe kadar bir yıl beklemesi süresini tamamlamış olmak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir