Manşet, Öğretmen

2. Bir 15 Bin Öğretmen Ataması Daha Yapılacak

Z

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’den yeni öğretmen atama açıklaması geldi. Bu yapılacak atamaların da planlanan atama tarihide belli oldu. Ömer Faruk Yelkenci’nin açıklamasına göre ‘’10 Ekim’de atanacak 15 bin öğretmenin dışında Kasım ayında ataması yapılacak olan ikinci bir 15 bin öğretmen atamasındaki kadroların bir kısmının batı illerine kadroları verilecek’’ dedi. Bu açıklamalardan sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilk 15 bin öğretmen alımlarının mülakat süreçleri hala devam ettiğini ifade ederken ‘’ Maliye Bakanlığı’nda ilave 15 bin öğretmen alımı için izin istedik. Dolayısıyla 30 bin öğretmenimizi en kısa zamanda atamak istiyoruz ki yeni eğitim, öğretim yılında hiçbir eksiklik olmasın.’’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılı bitmeden meslekten ihraç edilen 28 bin öğretmenin yerine 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması daha yapacak. Maliye Bakanlığı’ndan çıkacak izne göre bu 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması Kasım ayında eğer gecikirse Aralık ayında ataması yapılacak.

Yapılan bu ikinci 15 bin öğretmen atamasın 5 bini dershane öğretmenlerine ayrılacak. Dershane öğretmenlerinin ataması sadece bir seferliğe mahsus yapılacak. Aldığımız duyumlar ve uzmanların yorumlarına göre ise 2017 yılının Şubat ayında 2017 yılı bütçesi kullanılarak bir 30 bin öğretmen ataması daha yapılacağı tahmin ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir